fbpx
Wnętrza

Wystrój salonu w domu

• Zakładki: 18 • Komentarz: 10


Wystrój salonu - klasyka czy nowoczesność

Salon – jaką opcję wybrać?

Salon to centralny punkt domu – to tu spotykają się domownicy, odpoczywają, rozmawiają, relaksują się. Dlatego warto zastanowić się chwilę nad aranżacją swojego salonu – by był on funkcjonalny, przyjazny i przede wszystkim zachęcający. To serce domu – rozsyła energię we wszystkie kąty! A także pełni funkcję reprezentacyjną. Jak odpowiednio urządzić salon, by wilk był syty i wszystkie owce całe?

Klasyka salonowa

Klasyczny salon jest poważny. Wzbudza szacunek i podziw gości. Najlepiej, by znalazły się w nim dębowe meble, na których umieścimy dekoracyjne elementy – figurki kotków, piesków, świeczek. W salonie stoi kanapa i stół, które otaczają poważne kolory, zadbane okna i wyczesane dywany. Meble rozstawione zgodnie z wytycznymi dobrej Pani Domu – kanapa na wprost telewizora, stół na środku, kwiaty na parapecie. Panuje tu porządek. Zdobienia mebli są wysmakowane, a kolory salonu raczej idą w ciemnym kierunku. Ciemność jest poważna, ciemność jest bogata. Pełne kolory  – granaty, purpury, zielenie, były droższe, przez wzgląd na konieczność użycia znacznie większej ilości barwnika do ich produkcji. Ciemne kolory zarezerwowane były dla elit. Dziś, dzięki zmianom w technologii produkcji materiałów, różnice w cenach kanapy jasnej i ciemnej praktycznie nie istnieją. Ale poczucie, że to co, bogate, to ciemne, pozostało.

Nowoczesność

Nowoczesne stylizacje kojarzą mi się od razu z minimalizmem i bielą. Ewentualnie szarością. Wszystko, co nowoczesne, jest jasne, przejrzyste, przestronne. Nieliczne dodatki są wysmakowane, stonowane. Nowoczesną przestrzeń znacznie łatwiej się sprząta. Nowoczesne meble nie wymagają specjalnej pielęgnacji – wystarczy zetrzeć z prostych powierzchni kurz. Meble tradycyjne (a co więcej – drewniane, zdobione) należy polerować miękkimi szmatkami nasączonymi środkami na bazie oleju. W nowoczesnej aranżacji mebli nie powinno być zbyt wiele. Im mniej, tym lepiej. Naturalne wykończenia ścian, odsłanianie cegły, zdobienie kamieniami, to kolejne możliwości aranżacyjne, dzięki którym nasz pokój stanie się nowoczesny.

Elementy prawdziwego salonu

W każdym salonie powinno znaleźć się miejsce na wygodną kanapę – najlepiej taką z poduchami, które kuszą odpoczynkiem. A także miejsce na telewizor (wciąż w wielu domach montowane są telewizory!) i stolik kawowy, na którym zazwyczaj leżą piloty i koty, jeśli ktoś takowe posiada. Warto również zainwestować w sporych rozmiarów dywan, na którym po całym dniu pracy będziecie mogli legnąć w bezruchu. Dywan to super rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Daje dużą przestrzeń do zabawy. Dziś nasze salony w mieszkaniach pełnią funkcję jadalni – powinien się tu zmieścić stół dla całej rodziny, najlepiej taki, który da nam możliwość zorganizowania przyjęcia dla bliskich.

Troska o dom

Salon wymaga stałej obecności, poprawiania niedoskonałości, podlewania kwiatków i odkurzania ramek ze zdjęciami domowników. Salon to miejsce niezwykłe. Wypielęgnowana przestrzeń zaraża całą resztę domu. W im lepszej kondycji jest serce domu, tym cały dom jest zdrowszy, płynie w nim odpowiednie ciśnienie, odpowiednia energia, roznosząca się po wszystkich kątach.

Dbajcie o swoje salony jak o siebie, a z pewnością pomogą Wam one zrelaksować się, odpocząć, nabrać energii do działania na kolejne efektywne dni. To, co dookoła nas, jest w nas, mówi moje architektoniczne przysłowie.

comments icon10 komentarzy
10 komentarze
215 wyświetleń
bookmark icon

10 thoughts on “Wystrój salonu w domu

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane