fbpx
Budowa i remont

Instalacja fotowoltaiczna – ile wynosi aktualny koszt?

• Zakładki: 61 • Komentarz: 1

Trudno znaleźć osobę, która chcąc dokonać większego zakupu bądź znaczącej inwestycji, nie analizuje wnikliwie swojej sytuacji finansowej. Świadczy o tym chociażby ogromna popularność fraz i haseł związanych z tym właśnie zagadnieniem w przeglądarkach internetowych. Sporo z nich dotyczy szeroko pojętej fotowoltaiki. Wychodzimy więc naprzeciw oczekiwaniom i w tym artykule oszacujemy koszty, na jakie trzeba się przygotować, kiedy myślimy o instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, firmie czy gospodarstwie rolnym.

Dlaczego ceny zmieniają się tak często?

Nieustannie modyfikacje sytuacji gospodarczej na świecie w dużej mierze przyczyniają się do zmian cen na wielu płaszczyznach biznesowych. Zmiany nie omijają rzecz jasna także branży fotowoltaicznej. Równie istotne znaczenie mają ewentualne kryzysy energetyczne w różnych państwach. Zdarzenia te doprowadzają do między innymi ograniczenia wydatków na produkcję, co przekłada się na ostateczną cenę danego wyrobu.

Warto również wspomnieć o aspekcie logistycznym. Instalacja fotowoltaiczna składa się w dużej części z materiałów pochodzących z kontynentu azjatyckiego. Im więcej utrudnień – spowodowanych różnymi czynnikami – podczas organizacji transportu, tym wyższe koszty trzeba ponieść. A nie da się ukryć, że obecnie sytuacja na świecie zdecydowanie nie sprzyja stabilności łańcuchów dostaw.

Instalacja fotowoltaiczna – dokładny koszt za 1 kWp

Pomimo wyżej opisanych perturbacji, można podać w miarę dokładny koszt instalacji fotowoltaicznej – stan na maj 2022 roku. Za jeden kilo watt peak (w skrócie kWp) zapłacimy +/- od 4000 do 6000-6500 złotych. W ten koszt została już wliczona usługa montażu. Trzeba jednak zaznaczyć, że ceny mogą się nieco różnić z takich względów jak choćby renoma danej firmy produkującej instalacje fotowoltaiczne czy lokalna dostępność.

Obniżka kosztów poprzez uzyskanie dofinansowania

Powstało wiele programów umożliwiających uzyskanie dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne. Wsparcie przewidziano zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki. Narzędzia wspierające dotyczą nie tylko poszczególnych regionów, ale również całej Polski. Są one niepodważalną formą pomocy, z której opłaca się skorzystać, kiedy chcemy przejść na „zieloną energię”.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
95 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *