Wybierając ogrodzenie do naszej posesji, szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj bramy. Do wyboru mamy przesuwne i skrzydłowe z jednym bądź dwoma skrzydłami. Ponadto możemy zdecydować się na montaż napędu do bramy, dzięki któremu bramę będziemy otwierać za pomocą pilota. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które docenimy szczególnie jesienią i zimą. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy wjazdowej z napędem.
Brama wjazdowa przesuwna czy skrzydłowa?
Na osiedlach domków jednorodzinnych popularne są bramy przesuwne. Krótki podjazd zmusza nas do montażu bramy przesuwnej, która umożliwia podjechanie jak najbliżej ogrodzenia podczas otwierania bramy. Aby brama przesuwna mogła się otwierać i zamykać, musimy zarezerwować odpowiednią ilość miejsca po jednej stronie wjazdu. Jednocześnie skrzydło powinno przesuwać się na przeciwną stronę do tej, po której znajduje się furtka. Istnieje również możliwość montażu dwóch krótszych bram, przesuwanych w dwie różne strony. Brama przesuwna może być wyposażona w samonośny lub szynowy system otwierania. Samonośne bramy przesuwne są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, wymagają jednak dodatkowej przestrzeni, w której pracują wysięgniki. Z kolei bramy, które przesuwają się po szynach są tańsze, ale ich użytkownicy muszą pamiętać o systematycznym czyszczeniu szyn z liści, kamieni czy śniegu.
Bramy skrzydłowe stosowane są w przypadku długich podjazdów, gdy przy ogrodzeniu brakuje miejsca na bramę przesuwną. Jednoskrzydłowe bramy wjazdowe wymagają dużej siły, aby otworzyć je ręcznie, dlatego w przypadku tego rodzaju bram warto zamontować napęd. Najrzadziej spotykany rodzaj bramy wjazdowej posiada dwa skrzydła, jednak ich otwieranie ręczne zajmuje dużo czasu, a do otwierania pilotem potrzebne są dwa napędy.
Jak wybrać napęd do bramy wjazdowej?
W zależności od rodzaju bramy wjazdowej, jej ciężaru oraz tego, jak często jest otwierana i zamykana sprawdzą się różnego rodzaju napędy do bram. Mechanizm ten musi być dostosowany do modelu bramy oraz warunków, w jakich będzie pracował. Nieodpowiedni napęd nie tylko będzie miał problemy ze sprawnym otwieraniem i zamykaniem bramy, ale przede wszystkim szybko się zepsuje. Dlatego naszym klientom pomagamy w wyborze najlepszego napędu do bramy, dzięki czemu brama otwiera się odpowiednio szybko, a samo urządzenie działa wiele lat – tłumaczy specjalista z firmy Beninca Polonia.
Wybierając napęd do bramy, należy skupić się wyłącznie na sprawdzonych producentach, których niezawodne urządzenia posiadają także systemy bezpieczeństwa, takie jak enkoder czy amperometryczny system wykrywania przeszkód, które blokują przesuwanie się bramy, gdy zostaną wykryte przeszkody. Brama powinna mieć także funkcję otwierania ręcznego, na wypadek wyładowania baterii w pilocie lub awarii energetycznej. Dzięki temu otwieranie bramy będzie wygodne i bezpieczne, a sam napęd okaże się bezawaryjny.