Montaż bramy skrzydłowej wymaga odpowiednich narzędzi i kompatybilnych elementów montażowych, aby zapewnić bezpieczne i trwałe użytkowanie konstrukcji. Będziesz potrzebować stalowych, ocynkowanych słupków, prowadnic, zamków, zawiasów i ich mocowań, śrub, nakrętek i wielu innych akcesoriów. Ponadto potrzebny będzie również młotek lub wiertarka do wiercenia otworów na śruby. Warto pomyśleć również o dodatkach takich jak ozdobne daszki czy też fotokomórki i lampy ostrzegawcze, gdy zdecydujesz się na bramę z napędem, otwieraną automatycznie.
Od czego zacząć montaż bramy skrzydłowej?
- Wykonanie dołków, w których będą umieszczone słupy zawiasowe oraz montażowe. Przyjmuje się, że głębokość takiego dołka powinna liczyć co najmniej metr, a szerokość i długość nie mniej niż 30 centymetrów.
- Montaż zawiasów. Do słupa zamkowego powinien być dołączony zatrzask, którego montaż powinien być uzależniony od kierunku, w którym brama dwuskrzydłowa ma się otwierać.
- Gdy montaż niezbędnego osprzętu zostanie wykonany, pozostaje nam wstawić je do wykonanych rowków oraz zabetonować. Kolejne etapy pracy mogą zostać wykonane po całkowitym zastygnięciu betonu (ok. 72 godziny).
Przygotowanie bramy skrzydłowej
Czas zastygania betonu to dobry moment na przygotowanie bramy pod właściwy montaż. Do jednego skrzydła zamontuj zamek, do drugiego rygiel, a następnie zajmij się zawiasami. Zacznij od dolnych zawiasów łożyskowanych, a następnie przejdź do mocowania zawiasów górnych. Pamiętaj, że muszą być ułożone w idealnym poziomie. Nie rób tego na oko. Skorzystaj z długiej poziomicy.
Montaż właściwy
Umieść skrzydła na słupkach, pamiętając o odpowiednich odległościach. Przerwa pomiędzy zamkniętymi skrzydłami powinna wynosić minimum 1 cm. Z kolei odległość słupa od skrzydła powinna wynosić 4 cm. Model ręczny może wymagać przykręcenia łapacza z ryglem. Na koniec przykręć dystanse do podłoża, a także ograniczniki. W ten sposób wydłużysz żywotność swojej bramy. Montaż bramy automatycznej na ogół wykonywany jest przez firmy zewnętrzne, dlatego że wymaga użycia bardziej specjalistycznego sprzętu.