Ogranicznik otwarcia bramy, nazywany również odbojem lub odbojnikiem do bram ma zastosowanie przy montażu bram skrzydłowych. Jego rolą jest ograniczenie zbyt szerokiego otwarcia skrzydeł. Montaż odbojów do bramy jest wymagany, by skrzydło nie uszkodziło elementów ogrodzenia i/lub innych konstrukcji znajdujących się w zasięgu bramy. Czym powinien charakteryzować się dobry odbój do bramy oraz jakie są dostępne modele?
Funkcje odbojów do bram
Odboje do bramy to dodatkowe akcesoria, które pozwalają na jej wygodną eksploatację. Zadaniem odbojnika jest:
- amortyzacja – gumowy odbojnik na stalowym elemencie amortyzuje uderzenie skrzydła przy otwarciu, więc chroni je oraz otaczające go elementy konstrukcji,
- ograniczenie zakresu ruchu przy otwarciu bramy,
- tłumienie hałasu, jaki powodowałoby uderzenie bramy na przykład o słupek ogrodzenia.
Jaki odboje do bramy wybrać?
Należy wybierać odboje do bram wykonane ze stali zabezpieczonej przed czynnikami atmosferycznymi, na przykład stali cynkowanej. Gumowa nasada o wysokiej trwałości będzie skutecznie amortyzowała uderzenie bramy i zabezpieczała ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. W ofercie HI Motions znaleźć można trwałe i estetycznie wykonane odboje do bram w wielu rodzajach:
- odboje z podstawą do przykręcenia do podłoża,
- ograniczniki do przyspawania,
- modele z regulowanym uchwytem gumy ochronnej,
- odboje do bramy ze sprężyną tłumiącą.
Elementy można używać do bram skrzydłowych i innych otwieranych konstrukcji. Przydadzą się wszędzie tam, gdzie należy ograniczyć możliwość dalszego otwierania skrzydła.
Fot. Shutterstock