Garnki stalowe, ceramiczne, aluminiowe, żeliwne, szklane, miedziane, z powłoką tytanową, marmurową, teflonową – producenci naczyń kuchennych zdecydowanie nie ułatwiają nam wyboru. Do tego dochodzą różne kształty, rozmiary i funkcjonalność, a także dopasowanie do kuchenki, z której korzystamy w domu. Każde rozwiązanie ma zalety i wady. By wybrać najlepsze garnki, trzeba dopasować je do swoich realnych potrzeb.
Zalety i wady poszczególnych materiałów do produkcji garnków
Stal nierdzewna
Jest trwała i odporna na korozję, a także łatwa w czyszczeniu. Znakomicie współpracuje z różnymi typami kuchenek. Nie wchodzi w reakcję z żywnością. Wadą jest ograniczony wybór kolorów i wzorów, długie nagrzewanie i możliwość uczulania ze względu na obecność niklu. Alergicy muszą sięgać po garnki stalowe z oznaczeniem 18/0. Znajdziesz je na stronie www.gerlach.pl.
Aluminium
Jest lekkie i nagrzewa się 16 razy szybciej niż stal. Aluminiowe garnki są odporne na korozję i łatwe do utrzymania w czystości. Niestety nie można gotować w nich kwaśnych potraw, a aluminium może (ale nie musi; wszystko zależy od zastosowanej powłoki) przedostawać się do jedzenia.
Żeliwo
Jest bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jego powierzchnia może być gładka lub chropowata, co pozwala na lepsze zatrzymywanie ciepła podczas gotowania. Pozwala na przygotowywanie potraw bez użycia tłuszczu. Nie wydziela szkodliwych związków chemicznych. Żeliwne garnki są ciężkie i trzeba je odpowiednio konserwować. Nie nadają się do przechowywania kwaśnych potraw.
Ceramika
Jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Niestety nie radzi sobie z zarysowaniami. Ma doskonałe właściwości izolacyjne i może być używana do gotowania potraw o różnych temperaturach bez obawy o jej uszkodzenie. Jest dobrym rozwiązaniem dla alergików. Większość garnków ceramicznych nie współpracuje z kuchenką indukcyjną.
Miedź
Bardzo dobrze przewodzi ciepło i równomiernie się nagrzewa. Ma właściwości antybakteryjne. Miedziane garnki mają designerski wygląd. Niestety są dosyć ciężkie i dużo kosztują.
Szkło
Nie wchodzi w reakcje z żywnością i jest antyalergiczne. Wykazuje odporność na wysokie i niskie temperatury. Może ulec stłuczeniu i wyszczerbieniu, a zbyt wysoka temperatura może spowodować przywieranie składników.
Jak dobrać garnki do stylu gotowania?
Jeśli planujesz smażyć lub dusić, powinieneś zdecydować się na garnki ze stali nierdzewnej lub żeliwa. Te materiały są trwałe i odporne na wysokie temperatury. Do gotowania na parze lub duszenia na małym ogniu sprawdzą się garnki z aluminium albo miedzi. Szybko i równomiernie się nagrzewają. Jeśli chcesz uniknąć przykrych zapachów i metalicznego posmaku, możesz rozważyć zakup garnków ceramicznych lub emaliowanych. Szukając trwałych i bezpiecznych naczyń, które nie tylko są odporne na uszkodzenia i nie wchodzą w reakcję z żywnością, ale i przyciągają uwagę swoją estetyką, warto sięgnąć po rozwiązanie proponowane przez firmę Gerlach. Komplet garnków ze stali nierdzewnej to najczęściej kupowany produkt, który cieszy się zaufaniem użytkowników.