Ciężko sobie wyobrazić własną posiadłość bez sprawnie działającej bramy wjazdowej. Powinna nie tylko dobrze zabezpieczać teren, ale i być komfortowa w obsłudze, co ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy często ją otwieramy i zamykamy. Z tego względu polecamy szczerze wybrać bramę przesuwną z dobrze dopasowanym do niej napędem!
Brama przesuwna to idealne rozwiązanie!
Brama przesuwna cechuje się wieloma zaletami, które zachęcają kolejnych inwestorów do tego, by postawić na to rozwiązanie. Zapewnia bardzo dużą oszczędność miejsca na i przed posesją. A to dlatego, że porusza się wzdłuż ogrodzenia, więc nie zajmuje wiele przestrzeni, niezależnie od tego, czy jest otwarta, czy zamknięta. Wpływa to pozytywnie na estetykę posesji. Jest bardzo komfortowa w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza z wbudowanym napędem, co sprawia, że nie trzeba wkładać żadnej siły w zamykanie i otwieranie bramy.
Dopasowanie napędu do bramy – to kluczowe!
Ważne, aby dopasować odpowiedni rodzaj napędu, co zagwarantuje bezproblemową pracę bramy. Ma to również ogromne znaczenie pod kątem jej potencjalnej awaryjności. Skupmy się na tym, by napęd był wolny od takich niespodziewanych zdarzeń. Dzięki temu brama przesuwna będzie działała w pełni poprawnie przez długi czas. Producenci napędów zamieszczają kluczowe informacje objaśniające najistotniejsze parametry dotyczące napędu. Zdecydowanie najważniejsze są te, które odnoszą się do jego dopasowania do konkretnego rodzaju bramy. Mowa tu szczególnie o jej ciężarze. Dopasujmy go więc pod tym kątem, pamiętając o tym, by zostawić rezerwę w granicach 30-40%, aby napęd nie był przeciążony i nie pracował na granicy swoich możliwości. Równie istotna jest długość bramy, dlatego też wybierając napęd, zapoznajmy się dokładnie z zaleceniami producenta napędu.
Co jest dodatkowo ważne?
To oczywiście nie wszystko, co należy ocenić przed kupnem napędu. Poniżej wymienimy inne kluczowe kwestie.
- Częstotliwość użytkowania. Nie może być inaczej, w końcu napęd do bramy przesuwnej powinien zapewniać niezawodność. A żeby tak było, trzeba go dopasować albo do pracy przydomowej (do 50 cykli na dobę), albo pracy przemysłowej, a więc bardziej intensywnej (ponad 50 cykli na dobę).
- Praca napędu. To ważne, ponieważ w starszych konstrukcjach z silnikami 230 V napędy nie mają regulowanej prędkości, przez co nie zwalniają przy końcach manewrów. Są jednocześnie głośniejsze podczas pracy w porównaniu do napędów z silnikami 24 V. Jeśli więc zależy nam na lepszej jakości, postawmy na napęd nowszej generacji.
- Listwa zębata. Jest niezbędna do prawidłowej współpracy siłownika z bramą. Dostępne są listy wykonane z tworzywa sztucznego i listy metalowe.
- Awaryjne otwieranie bramy. Wybierając napęd do bramy przesuwnej, sprawdźmy, jaki jest dostęp do elementu awaryjnego odblokowywania.
Biorąc te parametry pod uwagę, możemy być pewni, że wybrany napęd sprawdzi się doskonale!
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Beninca Automatyka.
Fot. Shutterstock