fbpx
Ogród i balkon

Pielęgnacja trawnika – najważniejsze kwestie o których musisz pamiętać

• Zakładki: 59

Piękny i zadbany trawnik to ozdoba posesji i zwieńczenie ogrodowej aranżacji. Marzenie o nienagannym zielonym dywanie spędza sen z powiek wielu amatorów ogrodnictwa. To z pozoru łatwe zadanie może bowiem sprawić sporo kłopotów, jeżeli nie zadbamy o wszystkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne i zasady zakładania trawnika.

Trawa – pierwszy krok do pięknego trawnika

Kluczową sprawą przy zakładaniu trawnika jest dobór odpowiednich nasion trawy. Mieszankę traw dobieramy w zależności od rodzaju gleby, terenu i stopnia nasłonecznienia a także sposobu użytkowania. Niektóre trawy lepiej bowiem sprawdzają się na tereny suche, mocno nasłonecznione, inne z kolei wolą stanowiska półcieniste, jedne nasiona lepiej sprawdzają się na trawniki użytkowe a inne na dekoracyjne. Z tego też powodu korzystamy najczęściej z mieszanek traw, które pozwalają stworzyć trawnik o kilku istotnych dla nas parametrach. Przed zakupem konkretnej mieszanki traw do założenia trawnika musimy więc przemyśleć i przeanalizować warunki w jakich będzie on rósł i jak będzie użytkowany.

Przygotowanie podłoża do wysiewu trawy

Aby trawa rosła bujnie i zdrowo, musimy zapewnić jej odpowiednie podłoże. Najlepiej jeśli możemy wysiać trawę na czystej glebie, bez wcześniejszej starej trawy czy chwastów. W tym celu podłoże wyrównujemy, pozbywamy się dużych brył ziemi, kamieni, patyków i innych zanieczyszczeń. Możemy też zrobić oprysk na chwasty, który pozwoli pozbyć się ewentualnych niepożądanych gości na naszym trawniku. Od oprysku musimy jednak przeczekać 2 tygodniowy okres karencji oprysku przed zasianiem. Kiedy podłoże pod trawnik będzie już gotowe, możesz przystąpić do wysiewu, najlepiej skorzystać ze specjalnego siewnika który pomoże zrobić Ci to równomiernie. Po rozsianiu nasion, przychodzi pora na wywałowanie nawierzchni a następnie obfite podlanie.

Podlewanie trawnika

Podlewanie trawnika to obok nawożenia kluczowa kwestia decydująca o jego dobrej kondycji. Po zasianiu musisz dbać o to, aby młodą trawę regularnie nawadniać. Najlepiej robić to bardzo wczesnym rankiem, tak aby woda zdążyła wsiąknąć w głąb ziemi. To ważne szczególnie latem, kiedy jest gorąco a trawa narażona jest na wysuszenie. Trawnik najlepiej podlewać rzadziej ale dłużej. Wtedy woda przedostaje się do głębszych partii i na dłużej zasila korzenie trawy. Nieco inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku młodej trawy, która dopiero buduje swój system korzeniowy i nie jest jeszcze w stanie pobierać wody z gleby. Dlatego właśnie młodą trawę trzeba podlewać częściej, latem nawet dwa razy dziennie. Najważniejsze aby nie robić tego w południe w pełnym słońcu, tylko wczesnym rankiem i późnym popołudniem lub wieczorem.

Nawożenie trawnika

Drugą najistotniejszą kwestią odpowiadającą za jakość trawnika jest nawożenie. Trawa potrzebuje odpowiedniej ilości substancji odżywczych aby prawidłowo rosnąć, rozwijać system korzeniowy i się zagęszczać. Nawożenie wiosenne specjalnym nawozem do trawy pomoże jej zregenerować się po zimie i zapatrzy w niezbędne składniki mineralne, z których ziemia wyjałowiła się przez zimę. Jesienią zaś musimy wzmocnić trawnik specjalnym jesiennym nawozem do trawy, po to aby przygotować go na nadejście zimy. Nawóz wzmocni system korzeniowy i pozwoli trawie przetrwać zimę. Możesz zastosować dodatkowe nawożenie w środku sezonu, około 6 tygodni po pierwszym wiosennym nawożeniu. Najlepiej wybrać do tego uniwersalny nawóz do trawy. Nawóz najlepiej rozsypywać w spokojny, bezwietrzny, ale też nie bardzo słoneczny dzień, idealnie byłoby aby zrobić to tuż przed deszczem. Jeżeli jednak nie będzie takiej możliwości, konieczne będzie obfite podlanie całego trawnika, tak aby nawóz mógł się dobrze rozpuścić.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
176 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *