Mają sporo zwolenników i zapewne tyle samo przeciwników. Płaskie dachy wzbudzają sporo kontrowersji i to nie tylko z środowisku architektów. Również wśród użytkowników domów da się zaobserwować intensywne dyskusje toczące się na forach internetowych. Jak to jest więc z tym płaskim dachem? Czy jest to doskonały pomysł na zwieńczenie nowoczesnej bryły budynku? A może jednak płaskie dachy są architektoniczną wpadką?
Dlaczego nie lubimy płaskich dachów?
Naszemu podejściu do budownictwa wykorzystującego płaskie dachy winna jest epoka miniona, a dokładniej mówiąc lata 70. W Polsce panował wówczas okropny trend na budownictwo byle jakie, brzydkie, przy użyciu tanich materiałów. Jakość tych budynków już od momentu zakończenia budowy była zła.
Drugim powodem do braku sympatii dla dachów płaskich są ograniczenia prawa budowlanego. Klimat i położenie naszego kraju sprawia, że w niektórych rejonach Polski – głownie na południu – budowanie domów z dachem pozbawionym spadu, jest po prostu zabronione. Ma to związek z dużymi opadami śniegu, który zalega na dachu i może go uszkodzić.
Zalety płaskiego dachu
Jeżeli jednak nic nie stoi na przeszkodzie, to warto rozważyć takie zwieńczenie domu. Płaskie dachy królują w nowoczesnym budownictwie. Nie odwracają uwagi od bryły budynku, pięknie podkreślając jego linię. Stropodach – bo pod taką nazwą również występuje płaski dach można też pomysłowo zaaranżować. Bo kto powiedział, że dach musi tylko zamykać budynek od góry? Możesz stworzyć na jego powierzchni przestrzeń do wypoczynku. Jedną z opcji jest taras. Oczywiście to wymaga odpowiedniej konstrukcji i materiałów użytych do wykończenia dachu.
Innym pomysłem na urządzenie powierzchni dachu, jest stworzenie na nim ogrodu. Oczywiście i w tym przypadku niezbędne będzie użycie odpowiednich technologii, żeby podlewanie ogrodu nie uszkodziło dachu – przecież musi być on przede wszystkim szczelny! Czy utrzymanie podniebnego ogrodu jest proste? Jeżeli urządzicie go przestrzegając kilku istotnych zasad, to nie powinien sprawić Wam żadnych trudności. Bardzo istotny jest dobór odpowiednich roślin, dla których specyficzne warunki panujące na dachu będą idealne. Sprawdzą się wszelkie ciepłolubne rośliny, którym jednocześnie nie będą przeszkadzać silne przeciągi i palące słońce. Doskonale sprawdzą się ozdobne trawy, które pięknie będą powiewać na wietrze. Do Tego dorzuć kilka iglaków – mogą być w donicach. To umożliwi Ci ich schowanie na zimę, a także szybką zmianę aranżacji przestrzeni.
A może wolisz praktyczne zastosowanie dachu? Coraz częściej właściciele domów z płaskim dachem decydują się na ustawienie na nim paneli fotowoltaicznych. W takim ustawieniu można uzyskać najlepszą ekspozycję na słońce. Ułatwione jest też serwisowanie i konserwacja instalacji.