Z czym kojarzy Ci się łazienka? Skojarzeń może być wiele, jednak jedno z pewnością nasuwa się samo: czystość. To przecież oczywiste, w łazience dbamy o codzienną higienę, a także pierzemy ubrania. Ściany i podłogi wyłożone kafelkami dodatkowo potęgują wrażenie sterylności wnętrza. Jednak czy tak jest naprawdę? Niestety mamy złą wiadomość – wiele łazienek jest siedliskiem bakterii, grzybów i pleśni. Z czego to wynika? Zdecydowanie nie z braku dbania o czystość, a raczej z czynników związanych z wykonaniem budynku – konkretnie wentylacją. W łazience panują idealne warunki do rozwoju wspomnianych pleśni i grzybów. Jest ciepło (zwykle 20-25 stopni Celsjusza) i panuje wysoka wilgotność powietrza. Nawet osuszając po kąpieli wannę czy kabinę prysznicową, zawsze pozostanie nieco wilgoci… Jest jeden sposób, by tego uniknąć – zadbać o właściwą wentylację w łazience.
Dlaczego wentylacja w łazience jest taka ważna?
Jak już wspomnieliśmy, w łazienkach panują dość specyficzne warunki. Co to właściwie oznacza dla nas w praktyce? Nadmierna wilgotność powietrza, brak cyrkulacji powietrza i wymiany na świeże może negatywnie wpływać zarówno na samopoczucie mieszkańców, jak i na stan techniczny budynku. Grzyb i pleśń wnikają w mur, a także w meble, powodując ich szybsze niszczenie. Przebywając w źle wentylowanym pomieszczeniu nasze samopoczucie ulega pogorszeniu, możemy cierpieć na bóle i zawroty głowy, duszności. Dobra wentylacja ma też duże znaczenie we wnętrzach, w których znajdują się urządzenia grzewcze tzw. junkersy. Prawidłowa cyrkulacja powietrza zmniejsza ryzyko zaczadzenia się – zatem dbamy też o bezpieczeństwo domowników.
Jaką wentylację w łazience wybrać?
Istnieje kilka rodzajów wentylacji stosowanych w domach i mieszkaniach. Najbardziej popularną, szczególnie w starszym budownictwie, jest wentylacja grawitacyjna. Polega ona na systemie kominów wentylacyjnych, a także kratek umieszczonych w ścianach, otworach wentylacyjnych w drzwiach i szczelinach w oknach. Wentylacja ta wykorzystuje naturalne ruchy powietrza. O ile w większości pomieszczeń ma szansę się sprawdzić, to w przypadku łazienki jej wydajność jest niewystarczająca. Znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem jest rekuperacja. Ta wentylacja z funkcją odzyskiwania ciepła umożliwia systematyczną wymianę powietrza przez całą dobę. Umieszczenie w łazience dodatkowych czujników sprawi, że rekuperacja lepiej dopasuje swoje parametry działania do bieżących potrzeb. Jeżeli mimo zastosowania rekuperacji wilgotność powietrza wciąż będzie wysoka, warto rozważyć zakup osuszacza powietrza.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą CRsklep.