fbpx
Ogród i balkon

Warzywne ogrody przydomowe – jak zaprojektować przydomowy ogródek?

• Zakładki: 28 • Komentarz: 1

Jeśli właśnie wprowadziłeś się do nowo wybudowanego domu, z pewnością czeka Cię jeszcze wiele pracy przy jego wykończeniu. Gdy uporasz się z najważniejszymi zadaniami, warto pomyśleć nad zagospodarowaniem przestrzeni wokół domu. Mamy dla Ciebie kilka prostych wskazówek, od czego zacząć projektowanie ogrodów przydomowych. Zaplanuj swój ogródek tak, by każdego roku cieszył Cię coraz bardziej!

Ogródek warzywny – co trzeba wiedzieć, projektując ogród warzywny?

Coraz więcej z nas marzy o posiadaniu własnego ogródka, z którego co roku będziesz czerpać świeże warzywa. Dzięki temu możemy cieszyć się ich smakiem i najlepszą jakością. Prowadzenie przydomowego ogródka warzywna nie jest skomplikowane i każdy z nas z łatwością może rozpocząć uprawę najpotrzebniejszych warzyw.

Bardzo ważne jest, by na warzywny ogródek znaleźć odpowiednio nasłonecznione miejsce – najlepiej od południa, ale nie przy drodze i nie w pobliżu krzewów, drzew czy żywopłotów. Jeśli od południowej strony znajduje się któraś z tych przeszkód, na uprawę warzyw wybierz miejsce pod domem. Następnie sprawdź pH gleby – do zbyt kwaśnej gleby dodaj zmieloną kredę lub stosuj nawozy wapniowo-magnezowe. Jeśli masz możliwość, na sadzonki wybierz próchniczą glebę w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym, a resztki roślin, pozostałości po nich będą świetną pożywką dla warzyw, które zasadzisz.

Jak rozplanować przestrzeń w przydomowym ogródku warzywnym?

Podczas pielęgnacji oraz zbierania najlepiej sprawdzają się symetryczne ogródki, ale możesz pokusić się o ciekawe, finezyjne kształty grządek. Pamiętaj koniecznie, by zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń, po której będziesz mógł się poruszać podczas pielenia chwastów czy zbierania warzyw.

Coraz częściej staramy się eliminować tę mniej przyjemną dla wielu z nas część uprawy warzyw, jaką jest pielenie chwastów. Jeśli i Ty chcesz ograniczyć ich rozrost, zastosuj agrotkaninę, czyli matę ściółkującą. Taka tkanina polipropylenowa chroni przed szybkim wzrostem chwastów, ale także zatrzymuje wilgoć oraz ciepło, co skutkuje lepszymi zbiorami. Dla większej trwałości wybierz agrotkaninę grubą – o gramaturze co najmniej P100 g/m2, a nawet 110 i 130 g/m2.

Jeśli zdecydowałeś się na symetryczne grządki, wyznacz je dokładnie – za pomocą miarki i sznurków. Dzięki temu prostokątne grządki również będą prezentować się bardzo estetycznie. Najlepiej, gdy grządki mają około metra szerokości – wtedy będziemy mieć do nich łatwy dostęp. Między nimi wyznacz ścieżki o szerokości 40 cm, po których będziesz chodzić, przedostając się do kolejnych grządek. Jeśli zdecydujesz się asymetryczne rabatki, koniecznie pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej szerokości ścieżek, które umożliwicią Ci łatwy dostęp do każdego warzywa.

Kiedy siać warzywa?

Warzywa, które tak bardzo lubimy, sadzamy wiosną. W marcu jest czas na seler, cebulą oraz białą i czerwoną kapustę, na początku kwietnia sadzamy marchewkę, pietruszkę, rzodkiewkę, pomidory, groch, fasolkę szparagową, bób, a w połowie kwietnia sałatę zieloną i rukolę. Na przełomie kwietnia i maja posadź buraki i brokuły, a w maju ogórki, cukinię i dynię. Jeśli przegapiliśmy te terminy, uratują nas gotowe rozsady, które możemy kupić i zasadzić w maju.

Jeśli już zdecydowałeś się uprawiać przydomowy ogród warzywny, posadź także zioła. Bazylia, oregano, tymianek, mięta, lubczyk i kolendra to jedne z najpopularniejszych ziół, których używamy, dlatego warto mieć dostęp do zawsze świeżych gałązek ulubionych przypraw. Będą one pięknie pachnieć, dodadzą więc wyjątkowego klimatu, niczym z Włoch czy Grecji.

Przed sadzeniem i wyłożeniem gleby agrotkaniną, koniecznie spulchnij ziemię! Spulchniona ziemia zostanie wypełniona przez wodę i powietrze, dzięki czemu gleba będzie żyzna i dostarczy roślin wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jeśli uda Ci się rozplanować rabatki w zasięgu węża ogrodowego, pielęgnacja ogródka będzie jeszcze łatwiejsza.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
112 wyświetleń
bookmark icon

1 thoughts on “Warzywne ogrody przydomowe – jak zaprojektować przydomowy ogródek?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *