Nowoczesność domów mieszkalnych przejawia się to nie tylko w wyglądzie zewnętrznym. Dom nowoczesny powinien być w pełni komfortowy i dostosowany do potrzeb domowników. Z pewnością taki efekt uzyskamy dzięki zastosowaniu w domu innowacyjnych rozwiązań. Dzięki nim domy są bardziej ekologiczne i wygodniejsze. Jedną z innowacyjnych technologii, jakie spotyka się w nowoczesnych inwestycjach, jest rekuperacja. Jednak czy rekuperacja w domu to rzeczywiście dobry pomysł? Co zyskujemy, instalując ją w domu?
Jeśli nie wiesz, sprawdź czym jest rekuperacja w domu tutaj.
Rekuperacja w domu dla zwiększenia komfortu
Wiele osób zastanawia się nad sensem rekuperacji w domu. Czy w ogóle tego rodzaju wentylacja jest potrzebna? A może jest to tylko zbędny wydatek? Otóż prawidłowo wykonana wentylacja w domu to konieczność, jeżeli chcemy zachować zdrowie domowników, a także ochronić przed zawilgoceniem mury budynku i znajdujące się w nim sprzęty. Warto pamiętać, że żyjąc w naszych domach, wytwarzamy ogromne ilości dwutlenku węgla i pary wodnej. Brak świeżego powietrza ma też realny wpływ na nasze samopoczucie. Nieodpowiednia wentylacja może sprawić, że domownicy będą odczuwać zmęczenie, skarżyć się na problemy z koncentracją i bóle głowy. Źle wentylowane pomieszczenia nie służą również alergikom. Unoszące się w powietrzu kurz i pyłki nasilają objawy alergii, a zbyt duża wilgotność powietrza sprzyja rozwijaniu się bakterii i grzybów. Jaki wpływ na samopoczucie alergika ma rekuperacja w domu? Ogromny! Przede wszystkim powietrze, które trafia do domu przechodzi przez specjalistyczne filtry. Na tym etapie oczyszczane jest z takich zanieczyszczeń jak pyłki, pyły zawieszone itd. Do tego stały dopływ świeżego powietrza pozwala utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.
Rekuperacja w domu energooszczędnym
Wentylacja z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, które nie tylko zwiększa komfort domowników. Instalacja rekuperacji w domu to jeden z obowiązkowych elementów domu energooszczędnego. Wykorzystanie tego rodzaju wentylacji pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania. W domu z rekuperacją świeże powietrze, które trafia do kanałów jest ogrzewane ciepłem powietrza zużytego. Dzięki temu nie ma potrzeby ogrzewania świeżego powietrza, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego wietrzenia. Brak nagłych spadków temperatur sprawia, że nie ma konieczności mocnego dogrzewania pomieszczeń.
Nie da się ukryć, że system rekuperacji to nowoczesna strona wentylacji. Warto pomyśleć o jej montażu już w momencie planowania budowy domu. Wówczas możliwe jest lepsze rozplanowanie kanałów wentylacyjnych, a koszty montażu są niższe.
tagi: rekuperacja w domu, wentylacja z odzyskiem ciepła, rekuperacja, system rekuperacji,