Marcel Proust, francuski pisarz krytykowany za snobizm, skazany na towarzyską banicję, chory na astmę i wygnany przez ojca do wojska, doczekał się swojego fotela. Dziś fotel Prousta jest ikoną designu i wyszukanego stylu.
Alessandro Mendini – włoski architekt i dizajner dostał zlecenie od firmy Cassina. Zlecenie było nietypowe – miał stworzyć projekt tkaniny, która kojarzyć się będzie z Proustem! Mendini podjął wyzwanie. Ale jak stworzyć wzór kojarzący się ze smakiem zamoczonej w herbacie magdalenki? Mendini dostrzegł podobieństwo w opisach materialnego świata w powieściach Prousta z przedstawianiem świata przez impresjonistów, których sam Marcel Proust uwielbiał. Mendini wykorzystał detal z obrazu Paula Signaca do zrobienia deseniu na cały fotel.
Fotel Prousta – kopia barokowego fotelu z nowym obiciem
Alessandro Mendini nie stworzył fotela Prousta od podstaw. Opracował nowy wzór tkaniny i obił nią typowy, barokowy fotel. Połączył formy w szalony sposób. W 1978 roku wywołał w świecie dizajnu niezłe zamieszanie. Otworzył drogę do postmodernizmu.
Do czego służy fotel Prousta?
Fotele Mendiniego sprzedały się w dziesiątkach sztuk w rozmaitych wariantach. Mendini projektował nowe wzory, bawił się kolorami, fakturami materiałów. Powstał nawet fotel Prousta z marmuru, brązu i ceramiki. Mendini mówił wprost, że jego fotel jest drogi i służy tylko i wyłącznie zabawie.
Fotel Prousta dziś
Od 1978 roku minęło sporo czasu, a fotel Prousta jest wciąż produkowany przez znamienitą markę Capellini. Dziś fotel Prousta produkowany jest z tworzywa. Opracowaniem technologii zajmuje się Magis.
Spójrzcie jak wygląda współczesny fotel Prousta – ikona designu:
tagi: fotel prousta, współczesny fotel prousta, alessandro mendini, fotel alessandro mendiniego, designerski fotel