Projektanci mebli i dodatków do wnętrz co jakiś czas starają się zaskoczyć nas jakimś nowym odkryciem. Niektóre wynalazki przemijają równie szybko, co się pojawiły, część z nich jednak podbija serca projektantów wnętrz i z kategorii „chwilowe trendy” trafia awansem do działu kultowych produktów. Designerskie meble często powstały kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu, a mimo to wciąż są chętnie wykorzystywane w najnowszych projektach i aranżacjach wnętrz. Poznaj najbardziej designerskie meble i ich niezwykłą historię!
Nr1: Designerski fotel Barcelona
Autorem Barcelona Chair jest niemiecki architekt Ludwig Mies van der Roche, który bardziej znany jest jako Mies. W swojej tworzeniu i projektowaniu kierował się główną zasadą „mniej znaczy więcej”. Konstrukcja krzesła została oparta na planie litery X. Stelaż krzesła wykonany jest z metalu. Na konstrukcji znajduje się prostokątna, pikowana poducha siedziska i taka sama na oparciu. Fotel Barcelona przypomina swoim wyglądem starożytne siedzisko, rodem z wystawnej uczty. Taki też był cel – fotel Barcelonamiał być wykwintną wersją przedmiotu użytku codziennego. A skąd nazwa? Pochodzi ona od nazwy pawilonu wystawienniczego, w której designerskie meble zostały po raz pierwszy zaprezentowane.
Nr2: Egg – fotel Jajo
Wśród designerskich mebli Egg Chair jest chyba najbardziej rozpoznawalnym modelem. Zaprojektował go duński architekt Arne Emil Jacobsen. Jaka myśl przyświecała autorowi? Fotel miał tworzyć intymną przestrzeń dla użytkownika – dlatego oparcie jest lekko zaokrąglone i osłania przed „resztą świata”. Jacobsen zaprojektował fotel Egg dla hotelu Radisson SAS (Kopenhaga). Te designerskie meble do dziś goszczą w wielu salonach, a nawet w przestrzeniach biurowych.
Nr3: Longue Chair
Symbolem luksusowego relaksu w amerykańskim stylu jest zdecydowanie fotel Longue. Stworzyło go amerykańskie małżeństwo Charles i Ray Eames. Na co dzień para ta tworzyła głównie meble przeznaczone do produkcji masowej. Jednak ten designerski mebel miał stanowić wyjątek i wyróżniać się w twórczości amerykańskiego małżeństwa. To esencja luksusu, elegancji, idealnie oddający ducha amerykańskiego snu. Fotel ten wręcz zaprasza swoją formą do odpoczynku. W projekcie zastosowano eleganckie połączenie drewna i skóry. Longue Chair można opisać jednym słowem: komfort. Nieodłączną częścią fotela jest podnóżek, dzięki któremu można się w pełni zrelaksować i rozluźnić.
Nr4: Fotel 366 – polskie designerskie meble
A teraz przedstawimy coś z polskiej historii projektowania wnętrz. W niesprzyjającym twórczości artystycznej czasie PRL-u powstało w naszym kraju zadziwiająco wiele niebanalnych projektów, które zachwycają i intrygują do dziś. Jednym z nich jest wyjątkowy projekt fotela 366. Jego autorem jest Józef Chierowski, architekt i wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Fotel 366 odznacza się zgrabną formą i charakterystycznymi skośnymi liniami siedziska i podłokietników. Te designerskie meble odbiosły sukces nie tylko w swoich czasach. Ich wyglądem wciąż chętnie inspirują się twórcy.
Nr5: Fotel Ghost – przeźroczysty fotel w stylu glamour
Zdecydowanie trzeba przyznać, że fotel ten jest najmłodszym projektem z całego naszego dzisiejszego zestawienia. Fotel Duch został zaprojektowany przez paryskiego architekta. Philippe Starck jest z resztą nie tylko autorem tego niezwykłego krzesła, ale także innych designerskich mebli oraz sprzętów i przedmiotów użytku codziennego. Krzesło Ghost ujrzało światło dzienne w 2002 roku i od tego czasu cieszy się nieprzerwaną popularnością. Jest to nowoczesne i niebanalne wcielenie znanego już wcześniej krzesła typu medalion. Mebel nawiązuje do barokowego i niezwykle ozdobnego stylu Ludwika XVI. Ta dekoracyjna forma została wykonana z niezwykłego materiału – przeźroczystego poliwęglanu. Dzięki temu barokowy rozmach pięknie równoważy się z minimalizmem materiału, jednocześnie idealnie oddając ducha stylu glamour.
Jak podobają się Wam te designerskie meble? A może macie swoje propozycje, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w tym zestawieniu?
2 thoughts on “Designerskie meble – ranking TOP 10”