W przemyśle okrętowym niezbędne jest stosowanie trwałych i niezawodnych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo. Szerokie spektrum zastosowania ma farba okrętowa. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego produktu.
Farba okrętowa – co warto wiedzieć?
Farba okrętowa jest to produkt, który wyróżnia się jakością, trwałością i niezawodnością, nawet w bardzo trudnych warunkach. Nazwa wskazuje, że farba okrętowa stosowana jest do malowania statków. Zapewne to pierwsze skojarzenie jakie przychodzi Wam na myśl, gdy słyszycie słowo farba okrętowa. Jednak jej zastosowanie jest zdecydowanie większe oraz szersze. Aktualnie farba okrętowa ma zapewnić ochronę przed wilgocią, zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a nawet różnicą temperatur. Wykorzystuje się ją zarówno w przemyśle lekkim, jak i ciężkim. Czas jej schnięcia wcale nie jest długi. Ciecz najczęściej wysycha już po dwóch godzinach. Co ważne kolejną jej warstwę możecie nałożyć już po 4 godzinach. Ale to nie wszystko o czym musicie wiedzieć. Otóż taką farbę naprawdę łatwo się nakłada. Wystarczy tyko pomalować nią dany przedmiot czy materiał. Wystarczy tylko zastosować pędzel bądź wałek. Można też malować ją natryskiem.
Farba okrętowa – trwałość i niezawodność na lata
W składzie farby okrętowej znajdziemy aż 97% spirytusu ratyfikowanego. Dzięki temu farbę można nakładać na różne materiały, którym zapewni maksimum ochrony. Do tego jeszcze tworzy ona warstwę antykorozyjną. Nie trzeba też usuwać starych powłok z farb czy lakierów. Oczywiście jeżeli jest to możliwe to warto, ale nie jest to konieczne. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu, którego nie trzeba wykorzystywać na oczyszczanie powierzchni. Na farbę okrętową można nakładać farby epoksydowe, akrylowe czy nawet poliuretanowe. Zaletą spirytusu w takiej farbie jest także to, że może być ona nakładana nawet w bardzo niskich temperaturach. Warto wiedzieć, że spirytus jest naturalnym rozpuszczalnikiem, który szybko odparowuje, a dzięki temu czas schnięcia takiej farby jest krótki. Farbę okrętową można stosować w środowisku pracy, które wynosi – od minus 20 do 40 stopni. Duża ilość spirytusu oczyszcza powłoki z rdzy, a także różnego rodzaju zabrudzeń. Za sprawą żywicy zawartej w produkcie przyczepność farby do podłoża jest jeszcze większa. Uzyskana powłoka jest odporna na korodowanie, zmienną temperaturę, wodę morską czy nawet uszkodzenia mechaniczne. Farbę można stosować nie tylko w przemyśle ciężkim czy lekkim, ale też w warsztatach samochodowych czy też w domu bądź ogrodzie. Świetnie sprawdzi się do zabezpieczenia stali, żeliwa, aluminium, a także powierzchni cynkowych, drewnianych czy drewnopochodnych. Wyobraźcie sobie, że taka farba może być wykorzystywana do malowania podwozi samochodów osobowych czy ciężarowych.
Fot. Shutterstock