fbpx
Kuchnia

Jak naprawić okap? Czy to możliwe?

• Zakładki: 47

Okap kuchenny jest niewątpliwie bardzo ważnym urządzeniem, w końcu pochłania on tłuszcz i brzydkie zapachy. W kuchni, w której dużo się gotuje jest wręcz obowiązkowy. Jeżeli dojdzie do jego awarii, nie należy jednak od razu panikować, gdyż możliwa jest samodzielna naprawa.

Gdy okap nie działa

Czasami okap nie działa z naprawdę bardzo prozaicznego powodu. Może bowiem okazać się, że nie ma zasilania. Oczywiście nie oznacza to, że wyłączyli prąd, lecz doszło do uszkodzenia gniazdka bądź też kabla. W takim przypadku wystarczy tylko przeprowadzić test, a więc sprawdzić gniazdko, do którego podłączony jest okap. Można to zrobić podłączając np. ładowarkę z telefonem. Jeżeli wszystko działa sprawnie, to na pewno trzeba też przetestować bezpieczniki. Może się jeszcze okazać, że doszło do przypadkowego wyłączenia listwy antyprzepięciowej i dlatego okap nie działa.

Co zrobić gdy okap nie pochłania zapachów?

Okap jest urządzeniem, które przede wszystkim ma pochłaniać zapachy. W końcu niekoniecznie mamy ochotę, by w całym domu pachniało gotowanymi przez nas potrawami. Dlatego też, gdy okap nie wciąga pary, a przez to także zapachów, to sytuacja nie jest dla nas najlepsza. Na szczęście tak się często zdarza, gdy dochodzi do zapchania filtra węglowego. Wtedy naprawa jest banalnie prosta, gdyż wystarczy tylko wymienić filtr. Oczywiście do takiej awarii często dochodzi na skutek uszkodzonego wentylatora. Jeżeli jest on lekko uszkodzony bądź pęknięty, to można prosto i szybko wykonać naprawę, wystarczy tylko sięgnąć po klej do plastiku. Należy go zaaplikować na uszkodzone miejsce, następnie poczekać aż klej się zwiąże. Jeżeli powierzchnia nie jest równa, to wystarczy tylko użyć papieru ściernego i już okap będzie sprawnie działał. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja, gdy dojdzie do uszkodzenia silnika. Wtedy tak naprawdę jedynym słusznym rozwiązaniem jest udanie się do fachowca. Oczywiście w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć warto pamiętać o tym, że wielu uszkodzeniom można zapobiec, jeżeli regularnie czyści się okap. Należy to robić przynajmniej raz w miesiącu, gdyż w innym przypadku osadzający się tłuszcz może doprowadzić do dużych uszkodzeń.

Mała awaria – czy to duży problem?

Wystarczy tylko chwila nieuwagi, by doszło do awarii, która polega na uszkodzeniu obudowy okapu. Każdy, kto jest wzrokowcem, nie będzie zadowolony z uszkodzonej obudowy, wszak zaburza ona estetykę. Ale dobra wiadomość jest taka, że wiele obudów wykonanych jest z plastiku. A dzięki temu można łatwo i szybko wykonać naprawdę. I tutaj znów niezbędne są kleje do plastiku, które są proste w aplikacji. Otóż musicie wiedzieć, że taki klej można nakładać punktowo i co ważne naprawdę szybko się wiąże, a dzięki temu naprawa gotowa jest po krótkim czasie. Oczywiście maksymalne wiązanie klej zyskuje po dobie i najlepiej po sklejeniu powierzchni odczekać 24 godziny i dopiero po tym czasie rozpocząć użytkowanie. I tutaj znowu musicie wiedzieć, że po nałożeniu kleju do plastiku, wystarczy oszlifować za pomocą papieru ściernego powierzchnię i efekt wizualny będzie naprawdę dobry.

Gdy okap nie reaguje na zmianę ustawień…

Większość dobrych okapów ma przynajmniej kilka programów, które różnią się siłą pochłaniania tłuszczu czy zapachów, a dodatkowo także większość okapów jest podświetlanych i tutaj znowu mogą posiadać programy do oświetlania, np. mniej intensywny lub bardziej intensywny. Tak naprawdę niezależnie, czy Wasz okap wyposażony jest w przyciski przesuwne, włączniki czy panel dotykowy, problemem może okazać się brak reakcji na zmianę ustawień programów. W takim przypadku najlepiej jest po prostu zresetować całe zasilanie urządzenia, a więc odłączyć okap od prądu, następnie odczekać kilka minut i dopiero potem znowu podłączyć zasilanie. W większości przypadków takie działanie powoduje odblokowanie funkcji panelu i już można z tego urządzenia korzystać. Jeżeli jednak nadal okap nie działa, to należy skonsultować się z fachowcem, gdyż awaria może być poważniejsza. Pamiętajcie też, że trzeba mierzyć siły na zamiary i jeżeli samodzielna naprawa jest Wam obca, to najlepiej od razu udać się do fachowca.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
119 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *