fbpx
Projekty architektoniczne

Nowoczesny dom – jakie projekty są na topie?

• Zakładki: 91

Współczesne projekty domów jednorodzinnych to świetne połączenie efektywnego kształtu budynku, energooszczędności i komfortu użytkowania. Wiadomo, że wybór odpowiedniego projektu, czyli rozkładu mieszkania, określenie ilości pomieszczeń i ich funkcji, przemyślenie sposobu ogrzewania czy wyglądu elewacji to ważna decyzja – niejednokrotnie podejmowana już na całe życie. Dom z dachem dwuspadowym czy płaskim? Projekt z garażem dwustanowiskowym, a może bez tego pomieszczenia? Ogrzewanie na gaz czy pompa ciepła? To tylko kilka z wielu pytań, na które inwestorzy muszą sobie odpowiedzieć.

Dom parterowy czy piętrowy?

To jaki projekt domu wybierze inwestor, zależy nie tylko od jego preferencji. Często ogranicza go działka, na której chce wybudować nowy budynek. W przypadku większego terenu bez znaczenia jest wielkość domu i to ile będzie miał pięter. Jeśli jednak działka jest stosunkowo niewielka, to najlepiej zdecydować się na dom piętrowy. Wówczas postawienie dodatkowego poziomu, pozwala uzyskać większy ogród. Bywa, że ludzie wolą postawić parterówkę, mając na uwadze swoje zdrowie i obawę, że schody w przyszłości będą przeszkodą w poruszaniu się. Są rodziny, które chcą piętrami oddzielić strefę dzienną od nocnej. Wówczas z reguły na dolnym poziomie organizują kuchnię i salon, gdzie toczy się życie domowników, a u góry urządzają sypialnie, aby móc odpoczywać w ciszy.

Wnętrza domów – prosto i funkcjonalnie

Chyba już nikt nie wyobraża sobie domów bez garderoby, spiżarni, pralni i pomieszczenia gospodarczego, gdzie znajdują się np. kotły gazowe. Są to udogodnienia, dzięki którym każdy pokój ma swoją funkcję. Ich najważniejszą cechą jest także funkcjonalny układ przestrzenny. Zazwyczaj strefa dzienna to otwarta i jasna przestrzeń, gdzie kuchnia płynnie łączy się z jadalnią i salonem, a obok jest niewielka łazienka. Strefa nocna to sypialnie wraz z garderobami i większą łazienką, czyli miejsce, gdzie można spędzić czas w samotności. 

Współcześnie najmodniejsze są minimalistyczne i proste wnętrza. Chłodne kolory takie jak biel, czerń, szarości i beże dominują, optycznie powiększając przestrzeń. Dotyczy to nie tylko ścian, ale również podłóg i stolarki (drzwi, meble). Takie aranżacje świetnie komponują się z zieloną roślinnością, która ożywia pomieszczenia, dodając im naturalności i świeżości.  

Stonowana kolorystyka elewacji współczesnych domów

Projekty domów, które proponują dzisiaj architekci, zwracają uwagę estetyką elewacji, podkreśloną przez naturalne materiały wykończeniowe. Efektywny wygląd musi iść w parze z różnorodnymi wymogami. Należą do nich przede wszystkim informacje zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowaniem Przestrzeni lub Warunkach Zabudowy. Określają one wygląd zewnętrzny domu, czyli  rodzaj zadaszenia, właściwy kąt nachylenia dachu, wysokość budynku, a czasem nawet kolor okien czy drzwi wejściowych. 

Najnowsze trendy to stonowana i elegancka kolorystyka elewacji. Na topie są ściany w odcieniach bieli i szarości z dodatkami drewna, które ociepla wygląd bryły i harmonijnie integruje dom z otaczającym go ogrodem. Bardzo często inwestorzy sięgają po beton architektoniczny, który dodaje charakteru i znakomicie prezentuje się na większych fragmentach elewacji, podobnie jak kamień. W przypadku balustrad i poręczy popularnym surowcem jest szkło i chromowana stal, co dodaje elegancji i klasy.

Energooszczędność – najważniejsza cecha współczesnego domu

Nowoczesna architektura domów jednorodzinnych to dążenie do zwiększania ich efektywności energetycznej. Sprzyja temu rozwój nowoczesnych technologii i instalacji. Bardzo często inwestorzy stosują kolektory słoneczne. Inne tego typu inwestycje to pompy ciepła lub energooszczędne piece na gaz. Wszystkie te rozwiązania ograniczają koszty ogrzewania. Ciekawym kwestią jest również rekuperacja, polegająca na wymianie powietrze w systemie wentylacji. Już nawet wiele okien w domu sprzyja wykorzystaniu energii słonecznej, co ogranicza koszty użytkowania, dlatego warto przyjrzeć się takim aspektom bliżej. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
90 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *