Podstawowym elementem każdego drenażu jest rura drenarska. To specjalny rodzaj rury z tworzywa sztucznego o pokarbowanej powierzchni, z otworami, którymi woda wnika do środka. Jej zadaniem jest zbieranie wody i odprowadzanie jej we wskazane miejsce. W przypadku ryzyka zalania budynku wykonuje się drenaż opaskowy, zabezpieczający konstrukcję obiektu. Drenaż stosuje się nie tylko wokół budynków, ale także w przypadku ryzyka zalania gruntów rolnych, czy użytkowych.
Rury drenarskie dobiera się odpowiednio do całego podziemnego systemu odwadniającego. W zależności od długości ciągów oraz warunków wodno- gruntowych wybiera się odpowiednią średnicę rury. Rura drenażowa 100 mm doskonale sprawdzi się do drenowania działek i systemów opaskowych wokół budynków. Wtedy cały pierścień układa się z rur o jednakowej średnicy ze spadkiem w linii prostej. System odwodnienia układa się poniżej strefy zamarzania, czyli około 1,20 pod ziemią.
Rura drenażowa elementem systemu odwodnienia
System odwodnienia to nie tylko rura drenażowa, ale także akcesoria, takie jak: kolanka, trójniki, redukcje, mufy, łączniki, zaślepki, kształtki. Rury mogą być z otworami lub bez otworów, może także pokrywać je otulina. Wszystkie akcesoria muszą być kompatybilne, by mogły tworzyć system odwadniający. Warto zwrócić uwagę, by były wykonane z twardego i wytrzymałego PCV i PP, odpornego na korozję i uszkodzenia chemiczne oraz mechaniczne. Dzięki temu będą sprawnie działać przez wiele lat.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą PLASTMETIX – producent, hurtownia rur PCV i armatury sanitarnej – https://www.plastmetix.pl
Fot. Shutterstock