fbpx
Porady

Jaką szlifierkę do gładzi wybrać?

• Zakładki: 34

Szlifierka do gładzi (gipsu) to narzędzie, które potrzebne Ci będzie m.in. podczas budowy lub remontu domu, biura. Dzięki niej wyrównasz ściany i sufit, zapewniając pomieszczeniom estetyczny wygląd i ułatwiając sobie szybkie, efektowne pomalowanie ścian farbami. Jak i jaką szlifierkę do gładzi wybrać, będąc amatorem chcącym wykonać remont samodzielnie? O tym dzisiaj – przeczytaj!

Dlaczego warto wybrać szlifierkę do gładzi?

Warto wiedzieć, że aby wyrównać ściany i sufit, nie potrzebujesz narzędzi elektrycznych. Szlifowanie może się odbyć na mokro lub sucho, w tym drugim przypadku ręcznie bądź mechanicznie. A jednak sięgnięcie po sprzęt pomocniczy, jakim jest szlifierka do gładzi, stanowi dobry pomysł. Dzięki szlifierce prace wykonuje się szybciej, wygodniej i bez generowania zbędnych zanieczyszczeń (tu niezbędny jest model wyposażony w system odsysania pyłu).

Jak wybrać szlifierkę do gładzi (gipsu)?

Szlifierka to narzędzie, które posłuży Ci do pracy z gładzią, gipsem, tynkiem i nie tylko. W zależności od wielkości remontu – a dokładnie powierzchni wymagającej szlifowania – i miejsca wykonywania prac lepiej sprawdzi się szlifierka sieciowa (niezbędny dostęp do prądu z sieci, działa długo) lub akumulatorowa (idealna do remontów w miejscach bez dostępu do prądu z sieci, wymaga doładowywania akumulatora). Dalej należy zwrócić uwagę na moc – jeśli jesteś użytkownikiem prywatnym, który skorzysta z narzędzia tylko raz na jakiś czas, możesz sobie pozwolić na moc np. 600 W. Równie ważna jest prędkość obrotowa, która odpowiada za szybkość szlifowania.

Wspomniany już system odsysania pyłu to funkcja, którą warto wziąć pod uwagę, by nie dołożyć sobie prac porządkowych związanych z remontem. Alternatywę stanowi opcja podłączenia odkurzacza przeznaczonego do zbierania pyłu gipsowego. Na krótki czas pracy przekładają się także waga i budowa szlifierki do gładzi. Przykładowo szlifierka teleskopowa, czyli z drążkiem teleskopowym, nieoficjalnie nazywana żyrafą, ułatwia szlifowanie sufitów i wysokich ścian np. w starym budownictwie.

Dodatkowe parametry szlifierki do gładzi

Poza wymienionymi już parametrami i funkcjami szlifierki do gładzi warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • ergonomia – wygoda pracy, łatwość manewrowania,
  • zmienność parametrów – możliwość dopasowania parametrów szlifowania do danej pracy, np. liczby obrotów na minutę,
  • pyłoszczelność,
  • dioda LED – udogodnienie służące do oświetlania obszaru roboczego i wykrywania niedoskonałości,
  • plastyczna budowa – możliwość odchylenia głowicy, zdjęcia fragmentu osłony tarczy, złożenia narzędzia na czas transportu i przechowywania.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Xl-narzedzia.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
55 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *