fbpx
Budowa i remont

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – rozwiązania, przeszkody, pomysły

• Zakładki: 64

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej
Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Funkcjonalna łazienka dla osoby niepełnosprawnej w nowym budownictwie

Perspektywa osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim jest zgoła inna niż osób w pełni samodzielnych. Obecnie deweloperzy, budując nowe budynki mieszkalne, stosują standardy, które znacznie ułatwiają poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Nowe mieszkania dają również wiele możliwości w dostosowaniu wnętrza tak, by osoby jeżdżące na wózku były w dużej mierze, a czasami nawet całkowicie samodzielne! Pozostaje więc kwestia aranżacji wnętrza w taki sposób,  by łazienka dla osoby niepełnosprawnej była wygodna i funkcjonalna.

łazienka dla osoby niepełnosprawnej w nowoczesnym mieszkaniu
łazienka dla osoby niepełnosprawnej w nowoczesnym mieszkaniu

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – udogodnienia

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna posiadać wiele dostępnych udogodnień. Po pierwsze warto zaopatrzyć się w podnośnik wannowy – będzie on ogromnym udogodnieniem dla niepełnosprawnego i znacznym odciążeniem dla opiekuna. Podniesienie osoby bezwładnej wymaga nie lada siły i doskonałej techniki, która nie tylko umożliwi dźwignięcie kilkudziesięciu kilogramów, ale przede wszystkich uchroni opiekuna przed poważnymi kontuzjami.

Nad wanną i obok muszli toaletowej należy umieścić wygodne uchwyty, dzięki którym korzystanie z urządzeń sanitarnych będzie o wiele prostsze. Muszla powinna być podwieszana, dzięki czemu osoba na wózku będzie mogła bliżej podjechać do muszli i łatwiej przesunąć się na deskę. Podwieszana również powinna być umywalka – szafka pod nią uniemożliwia podjechanie na tyle blisko, by można swobodnie umyć dłonie czy twarz. Umywalka powinna mieć też wygodną dźwignię, którą uruchamiamy strumień wody, a jeszcze lepiej, gdy będzie wyposażona w fotokomórkę. Wszystkie te urządzenia trzeba zainstalować na odpowiedniej wysokości, dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Przyjmuje się, że muszla powinna wisieć na około 50 centymetrze, a umywalka na około 80 centymetrze. Na koniec uchylne lustro – gdy je obniżymy, osoba z poziomu wózka będzie mogła się przejrzeć, a wyższa osoba w każdym momencie dostosować lustro do swojej wysokości.

Warto zastosować w projektowaniu wnętrza kilka trików, które pozwolą optycznie powiększyć wnętrze, aby łazienka dla osoby niepełnosprawnej była nie tylko praktyczna i wygodna, ale również, by urzekała estetyką wnętrza.

łazienka dla osoby niepełnosprawnej
łazienka dla osoby niepełnosprawnej – szarość, drewno, marmur

A jak poradzić sobie z resztą mieszkania dla osoby niepełnosprawnej?

Tradycyjne meble kuchenne uniemożliwiają podjechanie wózkiem blisko blatu. Dlatego przygotowanie posiłku staje się czynnością, która pochłania mnóstwo czasu i energii. Wysuwany blat umożliwi swobodny podjazd i przyrządzenie wymagających potraw.

mieszkanie osoby niepełnosprawnej - kuchnia
mieszkanie osoby niepełnosprawnej – kuchnia

Szeregowa płyta indukcyjna to kolejny konieczny element wyposażenia kuchni osoby niepełnosprawnej, która lubi gotować. Manewrowanie garnkami na czterech palnikach będzie możliwe, gdy wszystkie będą umieszczone na brzegu.

Kosze typu cargo umożliwią dostanie się do każdej patelni i każdego kubka, nawet jeśli schowany jest na końcu szafki. Taki rodzaj półek sprawdzi się również w innych pomieszczeniach.

Sypialnia dla osoby niepełnosprawnej

We wszystkich pomieszczeniach włączniki światła powinny znajdować się w zasięgu ręki osoby jeżdżącej na wózku. Warto również pomyśleć o zamontowaniu drugiego włącznika w pobliżu łóżka w sypialni. Gdy Twój bliski skończy czytać książkę, nie będzie musiał przedostać się na wózek i z wózka z powrotem do łóżka, by zgasić światło.

To najważniejsze udogodnienia dla niepełnosprawnych, które zapewnią samodzielnie funkcjonowanie w mieszkaniu osobie poruszającej się na wózku. Jeśli mieszkanie lub dom jest dwukondygnacyjne, koniecznie kupcie mobilny schodołaz. Dostępne są wersje gąsiennicowe i kroczące. Ze względu na możliwość skorzystania na wąskich i krętych schodkach, polecamy te kroczące.

Tak profesjonalnie wyposażone mieszkanie będzie funkcjonalne dla osoby niepełnosprawnej i jej opiekuna. Codzienny komfort znacznie odciąży fizycznie i psychicznie ich oboje.

tagi: łazienka dla osoby niepełnosprawnej, sypialnia dla osoby niepełnosprawnej, mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej, podnośnik wannowy, udogodnienia dla niepełnosprawnych

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
181 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *