Podatek od sprzedaży mieszkania – kiedy jesteśmy z niego zwolnieni?
Podatek od sprzedaży mieszkania, czyli podatek od wzbogacenia, jest jednym z podatków od czynności cywilno-prawnych. Opłata ta trafia do budżetu gminy, w której jest uiszczany. Co osoby sprzedające powinny wiedzieć o podatku od sprzedaży mieszkania?
Podatek od sprzedaży mieszkania – jak obliczyć i w jakim terminie zapłacić?
Osoby, które są zobowiązane do zapłaty podatku od sprzedaży mieszkania, muszą samodzielnie jego wysokość. Wynosi on 19% od dochodu ze sprzedaży mieszkania – od kwoty, za jaką sprzedaliśmy nieruchomość odejmujemy kwotę zakupu, a od otrzymanej różnicy płacimy 19% podatku od wzbogacenia się. Podatek uiszczamy samodzielnie do 30 kwietnia roku podatkowego, w którym sprzedaliśmy podatek.
Kto nie musi płacić podatku od sprzedaży mieszkania?
Przepisy przewidują kilka warunków, po których spełnieniu zbywca nie musi płacić podatku od sprzedaży mieszkania:
- jeśli sprzedajemy mieszkanie po upływie 5 lat podatkowych (nie kalendarzowych) od jego kupna
- jeśli sprzedajemy mieszkanie taniej, niż je kupiliśmy
- jeśli dochód ze sprzedaży mieszkania w całości przeznaczymy na inne, własne cele mieszkaniowe w przeciągu 3 lat – konieczne będą faktury
Podatek od sprzedaży mieszkania płacą najczęściej osoby, które zajmują się kupnem i sprzedażą nieruchomości zarobkowo – i taki właśnie był cel ustawodawcy. Jednak sprzedając mieszkanie, należy dokładnie sprawdzić, czy będziemy mogli skorzystać z ulgi podatkowej. Zdarza się bowiem, że mylone są lata kalendarzowe z podatkowym. Ponadto „nie opłaca się” zaniżanie wartości mieszkania, aby sprzedać je formalnie taniej. Jeśli urząd podatkowy stwierdzi, że wartość nieruchomości zaniżyliśmy, będziemy musieli opłacić podatek od sprzedaży mieszkania z odsetkami oraz uiścić mandat, jaki zostanie nam wystawiony.
Sprzedaż mieszkania rozliczamy, wypełniając deklarację PIT-39 i opłacając podatek na koniec roku podatkowego. Małżonkowie, których obowiązuje wspólność majątkowa, zobowiązani są do rozliczenia podatku od sprzedaży mieszkania – każdy za swój udział w sprzedaży nieruchomości. Wątpliwości dotyczące opodatkowania warto skonsultować z doradcą, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji za brak odprowadzenia należnego podatku.