W poprzednim artykule mogliście poznać kilka pojęć dotyczących rekuperacji. Dziś dostarczymy Wam kolejną dawkę wiedzy na temat elementów, z których składa się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czujnik wilgotności
Ostatnim razem pisaliśmy o czujniku dwutlenku węgla. To jednak nie jedyne urządzenie pomiarowe występujące w rekuperacji. Równie ważny jest czujnik wilgotności. Jego zadaniem jest monitorowanie poziomu zawartości pary wodnej w powietrzu. Na podstawie wyników z pomiarów dostosowywane są ustawienia pracy rekuperacji, tak by osiągnąć najlepszy efekt.
Filtry w wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Bardzo ważnymi elementami, jakie musi posiadać każda wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, są filtry. Instalowane są one w jednostce centralnej, czyli w rekuperatorze. Przez filtry przechodzi powietrze nawiewane z zewnątrz do budynku, zanim jeszcze zostanie rozdystrybuowane do poszczególnych pomieszczeń. Zadaniem filtrów jest zatrzymanie zanieczyszczeń występujących w powietrzu – pyłków, alergenów, pyłów zawieszonych, kurzu i smogu. Dzięki temu powietrze jakie trafia do pomieszczeń jest nie tylko świeże, ale i czyste i bezpieczne dla zdrowia domowników. Filtry do rekuperacji dostępne są w różnych wariantach. Od klasy filtru zależy jak dokładnie będzie oczyszczone powietrze. Najbardziej specjalistycznymi filtrami są filtry klasy F7 i F8. Dzięki tak doskonałym filtrom świeżym powietrzem mogą cieszyć się również mieszkańcy dużych miast mieszkający przy ruchliwej okolicy.
Gruntowy wymiennik ciepła a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
GWC czyli Gruntowy Wymiennik Ciepła to urządzenie opcjonalne, w które może być wyposażona wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W działaniu GWC wykorzystywana jest energia termiczna gruntu w sąsiedztwie budynku. Przy pomocy GWC regulowana jest temperatura powietrza, co pozwala zwiększyć wydajność rekuperacji.
Nagrzewnica elektryczna w wentylacji mechanicznej
Nagrzewnica elektryczna – jest to rodzaj nagrzewnicy wstępnej. Urządzenie to jest umiejscowione na kanale czerpnym, tuż przed rekuperatorem. Jej najważniejszym zadaniem jest ochrona wymiennika ciepła przed zamarzaniem w sezonie zimowym. Nagrzewnica zasilana jest energią elektryczną. W rekuperacji stosuje się też nagrzewnice wodne. Działają one na podobnych zasadach co elektryczne, jednak używa się ich raczej jako nagrzewnic wtórnych. Źródłem ciepła w nagrzewnicach wodnych jest ogrzana woda z centralnego ogrzewania lub glikol.
W następnym artykule poznacie kolejne pojęcia, których znajomość ułatwi Wam wybranie najlepszej rekuperacji do swojego domu.
tagi: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, wentylacja mechaniczna, wentylacja w domu, wentylacja pojęcia,