fbpx
Budowa i remont

Wentylacja z odzyskiem ciepła od A do Z – część 1

• Zakładki: 34

Nowoczesne technologie onieśmielają wielu potencjalnych użytkowników. Tymczasem po bliższym poznaniu okazuje się, że innowacyjne rozwiązania wcale nie są takie straszne, za to niezwykle pomocne! Właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć słownik najważniejszych pojęć dotyczących systemu rekuperacji. Mamy nadzieję, że nasza mała encyklopedia rekuperacji przybliży Wam czym dokładnie jest wentylacja z odzyskiem ciepła i dlaczego warto się na nią zdecydować. Zaczynamy!

wentylacja z odzyskiem ciepła - rekuperacja mechaniczna
wentylacja z odzyskiem ciepła – rekuperacja mechaniczna

Anemometr w wentylacji z odzyskiem ciepła

Pierwszym pojęciem w naszym słowniku jest anemometr. Jest to urządzenie pomiarowe, za pomocą którego można zmierzyć takie parametry powietrza jak prędkość i objętość. Anemometr jest bardzo istotnym elementem instalacji rekuperacji, ponieważ pozwala na systematyczne pomiary kontrolne powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia w domu z rekuperacją – a co za tym idzie prawidłowe działanie wentylacji.

Anemostat a wentylacja z odzyskiem ciepła

Anemostat – jest to element zakańczający przewód wentylacyjny. Jest on montowany na ścianie lub na suficie. Rolą anemostatu jest nawiewanie świeżego powietrza do pokoju lub usuwanie zużytego powietrza z danego pomieszczenia. Funkcja nawiewna lub wywiewna jest zależna od umiejscowienia anemostatu.

By-pass w wentylacji z odzyskiem ciepła

Wentylacja z odzyskiem ciepła to fantastyczne rozwiązanie w sezonie grzewczym. Co jednak zrobić latem, gdy niekoniecznie chcemy by powietrze było ogrzewane? Rozwiązaniem jest by-pass, który umieszcza się w rekuperatorze. Użycie rekuperatora z by-passem pozwala na pobieranie świeżego powietrza z  pominięciem odzysku ciepła. To rozwiązanie świetnie się sprawdza szczególnie w letnie noce. Wówczas często zdarza się, że powietrze na zewnątrz ma niższą temperaturę niż to w pomieszczeniach. Pominięcie wymiennika ciepła pozwala nieco obniżyć temperaturę w pokoju i cieszyć się świeżym, przyjemnym powietrzem.

Czerpnia i jej rola w wentylacji

Czerpnia – zadaniem tego elementu jest pobieranie powietrza z zewnątrz. Następnie świeże powietrze pobrane przy pomocy czerpni, jest dystrybuowane do pomieszczeń. Najczęściej czerpnie instaluje się na ścianie budynku.

Czujnik CO w wentylacji z odzyskiem ciepła

A jak dostosować tryb pracy rekuperacji? Pomoże w tym czujnik CO2, który dostarcza informacji na temat stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniach. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest dostosowanie działania rekuperacji do warunków panujących w danym momencie. Jak to działa w praktyce? Powiedzmy, że na co dzień dom zamieszkuje czteroosobowa rodzina i właśnie do ich potrzeb dostosowane jest działanie rekuperacji. Jednak w momencie, gdy odwiedzają ich goście, zużycie powietrza – a co za tym idzie stężenie dwutlenku węgla. W takiej sytuacji czujnik przekazuje informacje do jednostki centralnej, co pozwala na zoptymalizowanie działania wentylacji.

Koniecznie śledźcie nasz blog. W kolejnym artykule poznacie pozostałe pojęcia związane z rekuperacją. Wentylacja z odzyskiem ciepła nie będzie miała przed Wami tajemnic!

tagi: wentylacja z odzyskiem ciepła, system wentylacji, wentylacja, rekuperacja

 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
244 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *