fbpx
Sypialnia

Tkanina frotte – właściwości i zastosowanie frotte pętelkowej

• Zakładki: 58 • Komentarz: 1

Tkanina frotte ze względu na swoje właściwości wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji ręczników i szlafroków. Dowiedz się, czym charakteryzuje się tkanina frotte, czemu zawdzięcza ona swoje właściwości, na co zwrócić uwagę, wybierając tkaninę do uszycia ręczników i jak postępować z frotte, by nie straciła swoich parametrów.

Jak powstaje tkanina frotte pętelkowa?

Tkanina frotte wytwarzana jest z podstawowej i pętelkowej osnowy oraz wątku. Tkanina z osnową pętelkową może powstać jedynie na specjalnych krosnach, które umożliwiają wprowadzenie trzech, czterech lub pięciu wątków i odsunięciu ich od krawędzi. Dzięki temu z osnowy pętelkowej, która jest nieznacznie naprężona, powstaje okrywa pętelkowa, której tkanina frotte zawdzięcza swoje właściwości.

Pętelki tkane są według określonego wzoru – w zależności od niego powstaje frotte z pętelkami na obu stronach tkaniny lub tylko na dolnej lub górnej jej warstwie. Do produkcji frotte wykorzystuje się kilka rodzajów przędzy, a najlepsze właściwości tkaninę frotte nadaje przędza o niskim stopniu skręcenia – Low Twist lub Zero Twist.

Właściwości tkaniny frotte

Dzięki okrywie pętelkowej zawdzięczamy właściwości tkaniny frotte. To przede wszystkim duża chłonność wilgoci sprawia, że frotte jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji ręczników. Puszyste ręczniki z dużą ilością pętelek są więc najbardziej cenione. Z kolei ręczniki, których grubość nadają nie pętelki, a osnowa podstawowa, są gorszej jakości.

Z tkaniny frotte szyte są także szlafroki. W tym przypadku istotniejszą cechą frotte jest izolacja ciepła. Grubsza od innych tkanin, miękka w dotyku frotte zatrzymuje ciepło również dzięki pętelkom. Ponadto termoizolację materiału frotte zawdzięczamy dodatkowemu skręcaniu i zwijaniu bawełny podczas produkcji tkaniny.

Chłonność wilgoci przez frotte sprawia, że z tego materiału szyje się również akcesoria sportowe, służące do zbierania potu z twarzy czy dekoltu – frotki na nadgarstek to obowiązkowe wyposażenie nie tylko tenisistów, ale także wielu biegaczy i innych sportowców. Z kolei izolacja ciepła i przyjemna w dotyku struktura tkaniny frotte sprawia, że wiele osób śpi na prześcieradłach uszytych właśnie z frotte pętelkowej.

Jak prać ręczniki, by tkanina frotte zachowała swoje właściwości?

Ręczniki czy szlafroki frotte można prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Jeśli materiał jest kolorowy, w pierwszym praniu nie należy łączyć go z innymi rzeczami. W kolejnych praniach kolorowe ręczniki możemy wrzucić do innych kolorowych rzeczy. Pamiętajmy jednak, że tkanina frotte staje się mniej chłonna, gdy do prania dodamy za dużo płynu zmiękczającego. Tkanina frotte powieszona na sznurku staje się również dość twarda, jednak po jednym użyciu ręcznika lub szlafroka możemy ponownie cieszyć się miękkością materiału, jaki zapewniają pętelki. Frotte możemy także suszyć w suszarce – po wyjęciu ręczniki i szlafroki są miękkie i puszyste.

Szukającej wysokiej jakości tkaniny frotte, zwrócić uwagę należy na jakość przędzy i technologię, jaką wykorzystuje się na dziewiarni do produkcji dzianin. Color Invest to łódzki producent, który w swojej ofercie, oprócz tkanin frotte, posiada także tkaniny bambusowe, jersey, dresówkę, welur i inne materiały o potwierdzonej jakości Oeko-Tex.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
645 wyświetleń
bookmark icon

1 thoughts on “Tkanina frotte – właściwości i zastosowanie frotte pętelkowej

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *