fbpx
Sypialnia

Jak wybrać łóżko – najpopularniejsze wymiary i ich przeznaczenie

• Zakładki: 27


Wygodne łóżko to główny element sypialni. Dodaje charakteru każdej przestrzeni i jest niezbędnym miejscem do odpoczynku. To właśnie ten mebel odpowiada za zdrowy sen, dlatego tak ważne jest dobranie jego odpowiedniego wymiaru. Dowiedz się, jak wybrać idealne łóżko.

Najpopularniejsze wymiary łóżek

Projekt sypialni Twojej, Twojego dziecka lub tej, która będzie służyła przyjmowaniu gości, wymaga odpowiedniego doboru wszystkich elementów pokoju. Najczęściej zaczyna się od wyboru rozmiaru i rodzaju łóżka oraz oczywiście materaca. Najpopularniejsze są modele drewniane, które występują w kilku standardowych wymiarach:

  • łóżko pojedyncze: 80 x 200 cm lub 90 x 200 cm,
  • łóżko podwójne: 140 x 200 cm lub 160 x 200 cm.

Jednak pomimo tych różnych standardowych rozmiarów łóżek można spotkać także powierzchnie do spania o szerokości 100 cm, 180 cm lub nawet 200 cm. Wybór zależy nie tylko tego, kto i ile osób będzie spędzało czas w łóżku, ale także od tego, jakie są wymiary pomieszczenia, w którym ono stanie.

Pojedyncze i podwójne łóżka

Standardowy rozmiar drewnianego łóżka pojedynczego to 90 x 200 cm. Na takiej powierzchni spokojnie wyśpi się nie tylko dziecko, ale także nastolatek lub osoba dorosła. W przypadku małych dzieci warto wybrać mniejsze rozwiązania. Dla kilkulatka szerokość 80 cm i długość 160 cm są wystarczające, by maluch zdrowo się wyspał, a przy tym czuł się komfortowo. Samotne osoby starsze, które mają trudności ze wstawaniem, powinny rozważyć pojedyncze łóżko o minimalnej szerokości 100 cm. Taki wymiar pozwala swobodnie podnieść lub przekręcić się na materacu.

Podwójne miejsce do spania przeznaczone do snu dwóch dorosłych osób powinno mieć najmniej 140 cm szerokości. Za standard przyjmuje się jednak łóżko drewniane 160 x 200 cm. To najwygodniejsza powierzchnia do odpoczynku i relaksu dla małżeństwa lub pary. Dostępne są oczywiście także większe modele typu king size, które mają szerokość od 180 cm do 200 cm i długość 200 cm. Są uważane za łóżka rodzinne, przeznaczone do wspólnego spędzania czasu przez dorosłych i dzieci.

Większe czy mniejsze? – wybierz właściwy rozmiar

Jeśli chodzi o długość, dla optymalnego komfortu zaleca się wybór powierzchni do spania o 15-20 cm dłuższej niż wysokość śpiącego. Na przykład dla podwójnego łóżka, w którym wyższa osoba ma 175 cm wzrostu, należy zdecydować się na model o długości 200 cm, aby stopy nie wystawały poza ramę. A co z szerokością? Otóż przeciętnie człowiek obraca się od 30 do 40 razy w ciągu nocy. Dlatego musi cieszyć się przestrzenią, która pozwala mu na swobodny przewrót i nie zagraża spadnięciu z łóżka lub uderzeniu osoby, która śpi obok. Dlatego, jeśli wymiary sypialni na to pozwalają, pozwól sobie na większą wersję z minimalną szerokością 160 cm.

Wybierając łóżko, upewnij się, że Twoja sypialnia nie jest przepełniona. Musisz mieć swobodny dostęp nie tylko do miejsca snu, ale także wszystkich pozostałych mebli, które się w niej znajdują. Stworzenie komfortowego środowiska w pomieszczeniu zdecydowanie poprawi jakość Twojego odpoczynku.

Zdjęcie: https://www.shutterstock.com/pl

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *