Urządzenia, jakimi są pompy głębinowe, pracują w trudnych warunkach, przez co są narażone na różne uszkodzenia i awarie. Nic więc dziwnego, że decydując się na zakup takiej pompy, musimy zadbać o to, by jak najlepiej ją zabezpieczyć. Jakie rozwiązania z zakresu ochrony pomp warto wziąć pod uwagę?
Czynniki ryzyka awarii pomp
Czynników stanowiących ryzyko awarii pomp do wody jest wiele. Na co dokładnie są narażone pompy głębinowe? Najczęściej na suchobieg, zanik lub asymetrię fazy, przeciążenie instalacji, spadek lub też nagły wzrost napięcia oraz uszkodzenie łożysk i wiele innych. W jaki sposób możemy zabezpieczyć pompę przed jakąkolwiek awarią?
Rodzaje zabezpieczeń do pomp głębinowych
Wybór zabezpieczeń do pomp głębinowych jest obecnie wyjątkowo zróżnicowany. Warto wybierać takie rozwiązania, które zagwarantują naszemu urządzeniu jak najbardziej kompleksową ochronę. Dzięki temu możemy jednocześnie zabezpieczyć pompę przed kilkoma czynnikami ryzyka. Innym rodzajem zabezpieczenia jest zabezpieczenie przed suchobiegiem. Na rynku mamy dostęp do wielu rozwiązań, których wybór zależy przede wszystkim od rodzaju pompy oraz warunków pracy. Do utrzymania stałego ciśnienia wody w instalacji wodociągowej przyda nam się urządzenie zwane falownikiem. Zastosowanie go w instalacji to dodatkowa oszczędność prądu. W specjalistycznych sklepach z pompami i akcesoriami dostępne są także elektryczne zabezpieczenia pomp, które pozwalają na wyeliminowanie pojedynczych zagrożeń.
Jeśli zależy nam na przedłużeniu żywotności pompy głębinowej i ochronie przed awarią, powinniśmy zwrócić uwagę na zabezpieczenia do tych urządzeń oferowane przez firmę WATER-MARK.
Fot. Shutterstock