Prawidłowo zaprojektowany i wykonany dom powinien być wyposażony w system wentylacji. Systematyczna wymiana powietrza jest bardzo istotna zarówno dla domowników, jak i dla samego budynku. Dlaczego? Podczas normalnego użytkowania domu, wnętrza wypełniają się dwutlenkiem węgla, który wydychamy, parą wodną, która powstaje w wyniku prania, a także zapachami – między innymi tymi powstającymi w czasie gotowania. Gdyby pozbawić budynek wentylacji, szybko odczulibyśmy tego skutki. Konsekwencją niedostatecznej wentylacji jest złe samopoczucie domowników, objawiające się między innymi bólami głowy, znużeniem, a także nasileniem alergii (astma).
Zła wentylacja to również zagrożenie dla konstrukcji budynku. Wytwarzana para wodna (pranie, gotowanie, kąpiel) zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Może ona osadzać się na meblach, drewnianych podłogach powodując ich pęcznienie i zniekształcanie się. Wilgoć może wnikać także w mury, zwiększając ryzyko zagrzybienia budynku. Jak temu zapobiec? Dbając o właściwie wykonaną i działającą wentylację! Dowiedz się czym jest rekuperacja.
Nowoczesna wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja
Zanim wyjaśnimy co to jest rekuperacja, omówimy podstawowe pojęcia związane z wentylacją. Zacznijmy od tego, że wyróżnia się dwa rodzaje wentylacji:
- wentylację grawitacyjną
- wentylację mechaniczną
Najpopularniejsza była dotychczas wentylacja grawitacyjna. Nagminnie stosowana w starszym budownictwie – przede wszystkim w blokach mieszkalnych. Jak działa wentylacja grawitacyjna? System ten oparty jest na odpowiednio rozmieszczonych kominach, kanałach wentylacyjnych i szczelinach – np. przy okiennych ramach. Tak zaplanowany system kanałów wentylacyjnych zapewniał odpowiednią cyrkulację powietrza. Niestety taka wentylacja ma swoje wady. Warto zauważyć, że jej skuteczność jest zależna od warunków atmosferycznych. W bezwietrzny dzień nie do końca będzie spełniać swoją rolę.
Zatem co to jest rekuperacja? Jest to rodzaj wentylacji mechanicznej. System ten opiera się na sieci specjalnych kanałów, którymi dystrybuowane jest powietrze do pomieszczeń w budynku. Serce wentylacji stanowi rekuperator z wymiennikiem ciepła. Dzięki niemu może być realizowana bardzo ważna funkcja rekuperacji, czyli możliwość odzysku ciepła z zużytego powietrza. Rekuperacja wykorzystuje specjalne kanały, które znacznie różnią się od tych, które wykorzystuje wentylacja grawitacyjna. Dlatego też decyzję o rekuperacji warto podjąć jeszcze na etapie budowy.
tagi: rekuperacja, co to jest rekuperacja, wentylacja, zła wentylacja, dobra wentylacja w domu, wentylacja grawitacyjna, wentylacja mechaniczna, system wentylacji