fbpx
Budowa i remont

Czym są krzywe rozwoju pożaru?

• Zakładki: 33


Najbardziej niebezpieczny podczas pożaru nie jest sam ogień – to szybkość jego rozprzestrzeniania sprawia, że ludzie nie wiedzą, jak mają się zachować.

 Z tego powodu tak ważne jest, żeby zrozumieć, czym są krzywe rozwoju pożaru i dlaczego trzeba je uwzględnić podczas planowania systemów przeciwpożarowych.  Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że tej kwestii nie można zaniedbywać, ponieważ może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami.

Czym są krzywe rozwoju pożaru?

Krzywe rozwoju pożaru to nic innego jak wykresy pokazujące wahania i szybkość narastania temperatury w pomieszczeniu w czasie trwania pożaru. W jakim celu tworzy się tego typu wizualizacje? Wykresy te powstają w czasie projektowania danego pomieszczenia i pozwalają one na dokładne określenie, jakie środki ochrony przeciwpożarowej powinny być zastosowane w danym pokoju, segmencie lub piętrze. W ten sposób projektant może też określić, jakie materiały budowlane powinny być wykorzystane w trakcie budowy.

W jaki sposób bada się krzywą rozwoju pożaru?

Pomiaru krzywej rozwoju pożaru dokonuje się poprzez obciążenie cieplne budynku, czyli odpowiednie jego nagrzane, a następnie obserwację, jak rozchodzi się ciepło na przestrzeni określonego czasu.

Dlaczego określenie krzywej pożaru jest tak ważne dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego?

Określenie krzywej pożaru pomaga dobrać odpowiednie materiały oraz środki przeciwpożarowe. Dzięki temu można uniknąć wielu przykrych konsekwencji, takich jak niekontrolowane rozprzestrzenianie się ognia, a co za tym idzie znaczące zwiększenie strat. Krzywa jest też konieczna, aby we właściwy sposób zaplanować akcję ratowniczo-gaśniczą.

Warto pamiętać, że dobór dopasowanych środków przeciwpożarowych to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także możliwości ubezpieczenia danego obiektu od ryzyka wystąpienia zdarzeń losowych. Niekiedy firmy mogą odmówić wykonania usługi lub też spróbują nałożyć ogromne składki, jeżeli budynek nie ma odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Więcej przydatnych informacji na temat krzywej rozwoju pożaru znajduje się na stronie: https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/45770/czym-sa-krzywe-rozwoju-pozaru/

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
133 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *