fbpx
Budowa i remont

Na czym polegają ułatwienia w budowie domów do 70 m kw.?

• Zakładki: 28


Budowa domu wielu osobom kojarzy się z licznymi formalnościami, które mogą znacznie wydłużyć czas realizacji całej inwestycji. Od stycznia 2022 roku rząd postanowił ułatwić budowę domu, nowelizując dotychczasowe przepisy. W tym przypadku nie ma znaczenia stan cywilny, status społeczny czy sytuacja rodzinna. W związku ze wdrożeniem Nowego Ładu umożliwiono budowę domu mieszkalnego, całorocznego o powierzchni do 70 m2 bez konieczności uzyskania pozwolenia. Co jeszcze uległo zmianie?

Wybuduj domek całoroczny 70 m2 bez formalności

W związku z uproszczoną procedurą wystarczy, że zgłosisz w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym planowany termin rozpoczęcia prac. Niezbędne będzie też dostarczenie projektu budowlanego, potwierdzenia własności działki i kilku niezbędnych oświadczeń. Co ważne, wszystkie dokumenty można dostarczyć online. Do inwestora także należy decyzja o tym, czy decyduje się na kierownika budowy i dziennik budowy. Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu gminy można otrzymać już po 21 dniach (dotychczas 30 dni).

Nowe przepisy pozwalają wybudować domek całoroczny 70 m2 na własne cele mieszkaniowe. Budynek nie może mieć więcej niż dwie kondygnacje. Idealnie w te warunki wpisują się domy modułowe. Ich dodatkową zaletą jest bardzo atrakcyjna cena – całoroczny domek jednorodzinny w stanie deweloperskim często nie przekracza ceny mieszkania o tej samej powierzchni.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Domki Marysia.

Foto: Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
23 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *