fbpx
Budowa i remont

Nieczystości w gospodarstwie domowym — szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

• Zakładki: 141


Tak jak każdy człowiek, tak i każde gospodarstwo domowe generuje ścieki oraz różnego rodzaju odpady. Należy je odpowiednio zagospodarować, by w późniejszym czasie w żaden sposób nie szkodziły środowisku. Mieszkańcy domów objętych systemem kanalizacji nie muszą się o to martwić. W gorszym położeniu są między innymi właściciele domków jednorodzinnych. Dla takich osób rozwiązaniem może być szczelny zbiornik szamba lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Które z nich wybrać?

Rodzaje ścieków

Ścieki możemy podzielić na grupy ze względu na ich pochodzenie. Pierwszym rodzajem są ścieki komunalne ściśle powiązane z egzystencją człowieka. Zaliczamy do nich zawiesiny, związki organiczne oraz związki chemiczne. Kolejna grupa to ścieki przemysłowe powstałe w wyniku działalności zakładów produkcyjnych i usługowych. Uważa się, że stanowią one duże zagrożenie dla człowieka i środowiska naturalnego ze względu na zawartość substancji toksycznych, metali ciężkich czy środków chemicznych. Ostatnią grupą są ścieki opadowe pochodzące z opadów oraz roztopów. Trafiają one bezpośrednio do oczyszczalni za pośrednictwem miejskiej kanalizacji.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowe oczyszczalnie stają się coraz popularniejsze przede wszystkim wśród osób posiadających domki jednorodzinne. By móc wybudować taką oczyszczalnię, trzeba jednak mieć odpowiednie warunki gruntowo-wodne oraz wystarczająco miejsca na działce. Wiele osób kusi fakt, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest ekologiczna i tania w eksploatacji. Przy takich zaletach droga inwestycja nie wydaje się większą przeszkodą. Do wyboru mamy dwa rodzaje oczyszczalni — drenażową oraz biologiczną. Trzeba wiedzieć, że decyzję o budowie oczyszczalni przydomowej podejmują lokalne władze. Koszt inwestycji zależy od konkretnego rodzaju oczyszczalni, a eksploatacja jest o wiele tańsza niż eksploatacja szamba.

Szczelne szambo bezodpływowe

Budowa szamba jest dosyć często wybierana z uwagi na niewygórowaną cenę i nieskomplikowany montaż. Niestety koszt eksploatacji jest stosunkowo wysoki, a sam zbiornik ma ograniczoną pojemność. Wiąże się to z koniecznością regularnego opróżniania zbiornika, a taka usługa również jest płatna. Szambo można usytuować na niemal każdej działce z zachowaniem odpowiedniej odległości od granicy działki, budynku oraz ujęcia wody.

Istnieje kilka sposobów na pozbywanie się zanieczyszczeń z gospodarstwa domowego. Mieszkańcy mogą zdecydować się na budowę szamba bądź przydomowej oczyszczalni ścieków. Wybór w dużej mierze zależy od warunków wodnych oraz gruntowych.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bioeden.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
124 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *