Porady

Rekuperacja w mieszkaniu w bloku (cz. 2)

• Bookmarks: 2


Rekuperacja w mieszkaniu w bloku - jak wykonać?
Rekuperacja w mieszkaniu w bloku – czy jest kłopotliwe?

Jak już mogliście dowiedzieć się w poprzednim artykule, w mieszkaniach w blokach rzadko można trafić na prawidłowo wykonaną wentylację. Pierwotnie stosowana w budownictwie z wielkiej płyty wentylacja grawitacyjna przestała działać w momencie wymiany i uszczelnienia okien oraz termoizolacji budynków. Skutecznym sposobem na zapewnienie świeżego powietrza w pomieszczeniach i odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza jest montaż wentylacji mechanicznej. Jeżeli dodamy jeszcze do tego odzysk ciepła, mamy już rozwiązanie idealne. Czy jednak zastosowanie rekuperacji w mieszkaniu w bloku nie będzie zbyt kłopotliwe? I jak wygląda montaż rekuperacji w mieszkaniu w bloku w świetle prawa budowlanego?

Rekuperacja w mieszkaniu – formalności

O rekuperacji mówi się zazwyczaj w kontekście wentylacji w domu wolnostojącym lub budynku biurowym. Jednak okazuje się, że nie ma większych przeszkód, by ten rodzaj wentylacji zamontować w mieszkaniu – zarówno nowym w zabudowie deweloperskiej, jak i w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty. Co trzeba wiedzieć decydując się na rekuperację w mieszkaniu? Jest kilka punktów, o których trzeba pamiętać.

Jeżeli planujecie montaż rekuperacji w mieszkaniu, koniecznie zgłoście swoje plany Spółdzielni Mieszkaniowej lub Wspólnocie Mieszkaniowej. Przed rozpoczęciem prac montażowych konieczne jest uzyskanie zgody na umieszczenie czerpni i wyrzutni na zewnętrznej ścianie budynku. Taka ingerencja musi być zaakceptowana. Jeżeli nie uzyskamy pisemnej zgody, zarządca budynku może wymagać demontażu instalacji z elewacji (ingerencja w bryłę budynku). Jeżeli już uzyskaliście niezbędne zgody, możecie zacząć rozglądać się za jednostką centralną i pozostałymi elementami instalacji wentylacyjnej.

Jaki rekuperator wybrać do mieszkania?

Wybierając jednostkę centralną należy kierować się przede wszystkim metrażem mieszkania. Decydując się na rekuperację w mieszkaniu, nie potrzebujemy rekuperatora o tak dużej mocy, jakie stosuje się w domach mieszkalnych. Oczywiście wybierając miejsce dla rekuperatora w mieszkaniu trzeba pamiętać, że niezbędne będzie podłączenie do zasilania (230 V), a także odprowadzenie skroplin (wyjątkiem są wymienniki obrotowe). Należy też pamiętać, by umieścić rekuperator pośrodku mieszkania, ponieważ ułatwi to poprowadzenie kanałów wentylacyjnych po mieszkaniu – pamiętajmy że muszą one znajdować się we wszystkich pomieszczeniach.

A co z pozostałymi elementami rekuperacji w mieszkaniu? O tym już w kolejnym artykule!

comments icon0 comments
0 notes
11 views
bookmark icon

Write a comment...

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *