fbpx
Różne

Trądzik u osób dorosłych – coraz częstsze zjawisko

• Zakładki: 276


Trądzik u osób dorosłych to coraz częstsze zjawisko, mające swoje korzenie w wielu czynnikach. Stres, nieodpowiednia dieta czy złe nawyki pielęgnacyjne mogą być przyczyną problemów z cerą nawet po okresie dojrzewania. Tymczasem zdrowa, promienna cera to marzenie każdego z nas – bez względu na wiek.

Leczenie i pielęgnacja skóry przy trądziku – klucz do sukcesu w walce z problemem

Trądzik to problem, z którym boryka się wiele osób na różnych etapach życia, niezależnie od wieku, płci czy rodzaju skóry. Istnieje wiele różnych sposobów na skuteczne leczenie i pielęgnację skóry przy trądziku oraz produkty takie jak maści na pryszcze czy kremy dla pozbycia się tego uciążliwego schorzenia. Kluczem do sukcesu w walce z trądzikiem jest odpowiednia strategia działania oraz regularność stosowania wybranych metod i preparatów. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych wskazówek, które być może okażą się pomocne na drodze do wolności od pryszczy. 

2. Dostosuj dietę

Zdrowa dieta może przyczynić się do poprawienia stanu skóry. Unikaj pokarmów wysoko przetworzonych, bogatych w tłuszcze nasycone oraz cukry proste, zalecamy przyjmować więcej białka, warzyw i owoców oraz zdrowych tłuszczy roślinnych.

3. Wybierz odpowiedni sposób oczyszczania skóry

Myj twarz dwa razy dziennie łagodnym żelem przeznaczonym do cery trądzikowej. Unikaj stosowania preparatów ściernych, z dużą ilością alkoholu lub drażniącymi substancjami chemicznymi.

4. Stosuj maść na pryszcze

Wybieraj maści na pryszcze zawierające pierwiastki takie jak siarka, cynk czy kwas salicylowy, które pomagają w walce z zapaleniem, regulowaniu produkcji sebum oraz przeciwdziałają rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku.

5. Nawilżaj i regeneruj 

Regularne nawilżanie skóry to kolejny niezbędny krok. Wybierz lekki krem nawilżający o silnych właściwościach i specjalnie przeznaczony dla cery trądzikowej lub tłustej. Stosuj również preparaty z retinolem czy witaminą C służącym właściwym regeneracji skóry.

6. Zastosuj ochronę przeciwsłoneczną

Słońce może nasilać objawy trądziku. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym min. SPF 30 przeznaczonym specjalnie do cery narażonej na trądzik.

7. Konsultacja z dermatologiem

Jeśli zmagasz się z trądzikiem od dłuższego czasu lub zauważyłeś znaczące pogorszenie swojej sytuacji, warto zgłosić się do dermatologa wcześniej po profesjonalną pomoc. Lekarz może przepisać receptę, byś mógł kupić maści na pryszcze.

Nadaktywność gruczołów łojowych a zmiany hormonalne przy trądziku

Problemy skórne niejednokrotnie są wynikiem nadaktywności gruczołów łojowych oraz zmian hormonalnych. Jak sobie z nimi radzić i jakie maści na pryszcze sprawdzą się najlepiej? Oto kilka wskazówek eksperta.

1. Zrozumienie nadaktywności gruczołów łojowych

Gruczoły łojowe są odpowiedzialne za produkcję sebum, które chroni naszą skórę przed czynnikami zewnętrznymi i zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia. Niestety, gdy te gruczoły pracują zbyt intensywnie, dochodzi do nadmiaru sebum na powierzchni skóry. To jeden z głównych czynników prowadzących do powstawania pryszczy.

2. Hormony a trądzik

Głównymi hormonami mającymi wpływ na występowanie trądziku są androgeny, czyli męskie hormony płciowe, takie jak testosteron, dihydrotestosteron i androstenediol. Czasami jednak, przyczyną zmian skórnych może być zwiększone stężenie estrogenów, które są żeńskimi hormonami płciowymi. Ich gwałtowny wzrost obserwuje się zwykle przed miesiączką lub w trakcie menopauzy. W związku z tym trądzik hormonalny dotyka głównie kobiet po 25 roku życia. 

3. Dobre maści na pryszcze

Przy trądziku warto sięgnąć po maści na pryszcze zawierające przede wszystkim antybiotyki oraz substancje, które pomogą zredukować łojotok, a co za tym idzie – pozbyć się pryszczy. Dobrze sprawdzają się też preparaty z kwasem azelainowym, salicylowym czy siarczkiem benzoesu.

4. Stosowanie leków doustnych

W przypadku nawracającego trądziku nie powinno się ograniczać wyłącznie do stosowania miejscowych maści na pryszcze. Lekarz może zalecić terapię hormonalną – np. stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, które zapobiegną nadmiernemu wydzielaniu hormonów wpływających na gruczoły łojowe.

5. Ważna równowaga w diecie

Zmiany skórne często są następstwem niewłaściwej diety. Staraj się unikać tłustych, przetworzonych i wysokokalorycznych potraw, a pamiętaj o regenerującym wpływie warzyw i owoców, wartościowych białek oraz zdrowych tłuszczy.

6. Pielęgnacja skóry

Oprócz stosowania odpowiednich kremów i maści na pryszcze staraj się również codziennie oczyszczać skórę przy pomocy łagodnych preparatów, które nie uszkodzą jej naturalnej bariery ochronnej.

MATERIAŁ PARTNERA

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
99 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *