fbpx
Dom

Wentylacja grawitacyjna czy rekuperacja, które rozwiązanie warto wybrać?

• Zakładki: 42


Wentylacja mechaniczna a rekuperacja - co wybrać?

Odpowiednia wentylacja domu jest podstawą. Warto mieć świadomość, że dopływ powietrza istotny jest dla zachowania dobrej kondycji domu.Wietrzenie pozwala na dopływ powietrza, przyjemny, rześki zapach, usuwanie nieprzyjemnych woni, ale także jest ważne w celu usuwania wilgoci czy zanieczyszczeń.

Jaką metodę wentylacji wybrać?

Sposobów na zapewnienie dopływu powietrza jest wiele. Obecnie najczęściej stosowane są wentylacja grawitacyjna i mechaniczna. Każda z nich posiada zalety oraz wady, analizowane najczęściej w sposób indywidualny dla danego klienta.

Wentylacja grawitacyjna jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym, jeśli porównywać koszt jej montażu. Mechanizm działania wykorzystuje naturalne właściwości powietrza – głównie gęstość. System obejmuje kanały w kominach oraz nawiewniki w oknach. Pierwsze z nich odpowiadają za usuwanie zanieczyszczonego powietrza z domu, natomiast nawiewniki umożliwiają dostęp czystego i świeżego powietrza. Skuteczność działania systemu wentylacji zależy m.in. od różnicy temperatur, jakie panują w mieszkaniu oraz na zewnątrz. Im większa jest amplituda, tym wymiana powietrza będzie efektywniejsza. Dodatkowym warunkiem prawidłowego działania jest szczelność kanałów wentylacyjnych w kominie. Zwolennicy wentylacji grawitacyjnej wskazują, że ma ona wiele zalet, w tym:

  • bezgłośne działanie,
  • niski koszt montażu,
  • fakt, że nie potrzebuje dodatkowego zasilania (np. energią elektryczną).

Należy pamiętać, że rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Wykorzystanie wentylacji grawitacyjnej wiąże się z dużą utratą ciepła.

Doskonałą alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej jest tzw. rekuperacja. Jest to rozwiązanie oparte na wykorzystaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jej montaż wiąże się z wyższymi kosztami instalacji. Jest to rozwiązanie techniczne, w którym zastosowano system kanałów oraz centralę z wentylatorami. Mechanizm działania opiera się na zamontowanych dwóch wiatrakach, nawiewnym i wywiewnym, umieszczonym w centrali, w której zainstalowany został również wymiennik ciepła. Schemat budowy urządzenia, prowadzenie kanałów wymiany powietrza ciepłego i zimnego. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość odzyskania ciepła, dzięki zamontowanemu wewnątrz rekuperatora wymiennikowi ciepła. W ten sposób można dość istotnie ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem domu, choć to nie jedyna zaleta rekuperacji. Wśród atutów tego rozwiązania wymienia się także:

  • możliwość kontroli ilości usuwanego i dostarczanego powietrza,
  • montaż punktu zasysania powietrza w dowolnym miejscu,
  • filtrowanie zasysanego powietrza i oczyszczanie go z zanieczyszczeń i alergenów.

Należy pamiętać, że rekuperacja, jak każde rozwiązanie posiada również wady. Oprócz wyższego niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej kosztu montażu wskazywane są ograniczenia konstrukcyjne. Decyzję o montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła najlepiej podejmować na etapie budowy, a nawet projektowania domu, gdyż w gotowym budynku jej odpowiednie ukrycie może okazać się niemożliwe i wpłynie na estetykę wnętrza.

Rekuperacja – oszczędność i wygoda

Mimo ograniczenia wydatków na ogrzewanie, to możliwość kontroli nad odpowiednią wymianą powietrza wskazywana jest jako kluczowa i najważniejsza zaleta rekuperacji. Duże znaczenie zyskuje także dla alergików, gdyż pozwala na filtrowanie powietrza, minimalizując ilość pyłków i zanieczyszczeń dostających się do wnętrza domu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
118 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *