fbpx
Budowa i remont

Wybieramy drzwi wewnętrzne – 5 błędów, których lepiej uniknąć

• Zakładki: 32


Drzwi wewnętrzne to zakup na lata. Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych ma ogromne znaczenie dla całej aranżacji. Ale uważaj! Wśród wielkiego wyboru kryją się pułapki i błędy, których lepiej unikać. Nie pozwól, aby Twoje drzwi sprawiały Ci zawód i wprowadziły niepotrzebny chaos do aranżacji Twojego wnętrza. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który wskaże Ci pięć najczęstszych błędów, których lepiej uniknąć przy wyborze drzwi wewnętrznych. Czas poznać sekrety, które sprawią, że Twoje drzwi będą nie tylko funkcjonalne, ale także piękne i spójne z całym wystrojem mieszkania. Zapraszamy do lektury.

Błąd #1: Źle zwymiarowane drzwi wewnętrzne

Pierwszym krokiem przy zakupie drzwi wewnętrznych do domu lub mieszkania zawsze powinny być szczegółowe pomiary. Chodzi o odpowiednie wymierzenie zarówno ościeżnicy, jak i rozmiaru samego skrzydła. Standardowym rozwiązaniem są drzwi o szerokości 80 cm i wysokości nieco ponad 200 cm. W ofercie producentów drzwi wewnętrznych znajdziesz jednak także modele większe i mniejsze. Jeśli niewielki metraż lub specyficzny układ nie pozwala Ci na montaż drzwi o szerokości 80 cm, masz do dyspozycji także skrzydła o szerokości 70 i 60 cm. Pamiętaj jednak, że węższe drzwi to często mniejszy komfort. Wąskie drzwi to także problem w trakcie przeprowadzki czy urządzania wnętrza, kiedy trzeba przenieść przez drzwi duże meble czy elementy wyposażenia.

Błąd#2: Nieodpowiednie dopasowanie stylu drzwi do aranżacji

Drzwi wewnętrzne to nie tylko element funkcjonalny, który zapewnia Ci prywatność, izolację akustyczną czy termiczną. Odpowiadają one także za wizualny odbiór całej aranżacji domowej przestrzeni. Wygląd i styl drzwi wewnętrznych jest więc równie ważny, jak ich parametry techniczne. Możliwości aranżacyjnych masz naprawdę wiele. Jeśli chcesz optycznie rozjaśnić i powiększyć wnętrze, postaw na drzwi wewnętrzne przeszklone w jasnych kolorach. Ciemniejsze skrzydła na przykład drzwi wewnętrzne czarne czy grafitowe są często elementem aranżacji loftowych lub industrialnych. Natomiast drzwi wewnętrzne szklane czarne to ciekawy dodatek do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. To zresztą tylko kilka z wielu propozycji, które czekają na Ciebie w katalogach czołowych producentów drzwi. Znajdziesz tam skrzydła zaprojektowane z myślą o praktycznie każdym, popularnym trendzie aranżacyjnym.

Zdjęcie: Komfort.pl

Błąd#3 Zły kierunek otwierania drzwi

Klasyczne drzwi wewnętrzne jednoskrzydłowe dostępne są w wersji prawej i lewej. Określa to, w którą stronę otwierają się drzwi. Wybór stron jest kluczowy dla stworzenia komfortowej i bezkolizyjnej komunikacji w mieszkaniu.

Zaplanuj więc, w który stroną mają się otwierać drzwi, a także to, czy mają się otwierać do wnętrza, czy na zewnątrz pomieszczenia. Jakie są zasady wyboru strony drzwi wewnętrznych? Kiedy lepiej sprawdzą się drzwi lewe, a kiedy prawe? Drzwi w wąskim korytarzu powinny otwierać się do wnętrza większych pomieszczeń. W ten sposób nie będziesz dodatkowo zagracać i blokować wąskiego szlaku komunikacyjnego. W przypadku takich pomieszczeń jak łazienka czy kotłownia drzwi wewnętrzne powinny otwierać się na zewnątrz. Jest to podyktowane kwestiami bezpieczeństwa.

Zobacz też materiał video, który wyjaśnia, czym różnią się drzwi lewe od prawych:

Błąd#4: Niedokładny montaż ościeżnicy i skrzydła drzwiowego

Nieodpowiednio przeprowadzony montaż ościeżnicy i samych drzwi wewnętrznych to błąd bardzo brzemienny w skutkach. Źle zamontowane drzwi nie tylko nie będą spełniać swojej funkcji. Mogą też szybko ulec uszkodzeniu. Jakie są najczęstsze błędy w trakcie montażu ościeżnicy i drzwi?

  • Zbyt duża lub zbyt mała ilość pianki montażowej między ościeżnicą a ścianą.
  • Niedokładne wypoziomowanie ościeżnicy.
  • Błędna regulacja zawiasów lub jej brak.
Zdjęcie: Komfort.pl

Błąd#5: Zbyt szybki montaż drzwi wewnętrznych

Większość ekspertów zgodna jest co do tego, że montaż drzwi wewnętrznych należy przeprowadzić dopiero po ukończeniu wszystkich prac wykończeniowych. Jeśli zamontujesz drzwi przed zakończeniem takich prac jak malowanie, nakładanie tynków czy układanie płytek, musisz się liczyć z ryzykiem silnego zabrudzenia lub nawet trwałego uszkodzenia drzwi wewnętrznych.

Kupując drzwi wewnętrzne, skorzystaj z porad ekspertów, sprawdź opinie i recenzje innych użytkowników. Wybierz renomowanego producenta i dokładnie zaplanuj układ drzwi. Tych kilka powyższych porad pozwoli Ci dokonać świadomego wyboru, dostosowanego do Twoich potrzeb i oczekiwań. Mamy nadzieję, że dzięki temu uda Ci się stworzyć wnętrze, w którym w końcu poczujesz się jak u siebie w domu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
42 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *