fbpx
Dom

Wentylacja w domu parterowym dla dobrej kondycji ludzi i budynku

• Zakładki: 16 • Komentarz: 1


Wentylacja w domu - kondycja domowników

Dobrze działający system wentylacyjny w domu to konieczność, wymagana przez obowiązującą w Polsce normę budowlaną. Dostęp do świeżego powietrza jest tak ważny dla domowników, że nikogo nie trzeba szczególnie zachęcać do przestrzegania akurat tych zapisów. Jedyną rozterką jest wybór któregoś z dostępnych rozwiązań, aby usuwanie zanieczyszczeń z wnętrza i nawiewanie świeżego powietrza z zewnątrz było efektywne. Najpopularniejsza do tej pory była wentylacja grawitacyjna wykorzystująca nieszczelności, szczeliny nawiewowe i kanały wentylacyjne. Używamy czasu przeszłego, ponieważ, o ile sprawdza się nadal w domach parterowych, o tyle szczególnie w budynkach z poddaszem użytkowym wypiera ją obecnie wentylacja mechaniczna, zwaną rekuperacją.

Dlaczego wentylacja w domu jest tak ważna?

Wentylacja w domu a samopoczucie

Dobrze działająca wentylacja w domu parterowym, jak również w każdym innym budynku to podstawa do kreowania przyjaznego dla ludzi mikroklimatu. Właściwa i stała wymiana powietrza ma też pozytywny wpływ na kondycję obiektu, wygląd pomieszczeń oraz stan wyposażenia. Dlaczego? Ponieważ:

  • zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni, szczególnie za meblami i w rogach pokojów, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale też są bardzo niezdrowe dla człowieka. W skrajnych przypadkach mogą naruszać elementy konstrukcyjne budynku,
  • redukuje ilość pary wodnej, która skrapla się na szybach, lustrach i innych chłodnych powierzchniach,
  • chroni produkty drewniane przed pęcznieniem,
  • sprzyja walce z alergenami, poprawia samopoczucie, redukują ospałość, bóle głowy i problemy z koncentracją będące efektem przebywania w niewietrzonych pomieszczeniach,
  • uniemożliwia powstawanie ciągów wstecznych w kratach wywiewnych.

Wilgoć to wróg ludzi oraz budynku. Gromadzi się w miejscach, w których obieg powietrza jest zbyt słaby, wentylacja nie działa poprawnie, okna są bardzo szczelne a ściany za mocno ocieplone.

Dom parterowy – wentylacja a klimatyzacja

Dom

Wentylacja i klimatyzacja to dwie zupełnie odrębne instalacje, które działają niezależnie od siebie. O ile jednak można zrezygnować z klimatyzacji, o tyle wentylacja w domu parterowym jest niezbędna. Obydwie są wykorzystywane po to, aby poprawić komfort wentylacyjny w obiekcie. Klimatyzacja służy do obniżania temperatury panującej w środku, więc jest przydatna szczególnie w czasie upałów. Z kolei wentylacja usuwa zanieczyszczone dwutlenkiem węgla powietrze z domu i nawiewa do środka świeże z zewnątrz. W ten sposób nie tyle reguluje temperaturę, ile wspomaga walkę z wilgocią i jej następstwami.

Działanie klimatyzacji i wentylacji nie wyklucza się nawzajem, ale trzeba wiedzieć, że narzuca pewne ograniczenia. Gdy zdecydujesz się na mechaniczne wspomaganie wentylacji, to w czasie, gdy klimatyzator będzie włączony trzeba zatrzymać wentylator. W przeciwnym razie urządzenie obniżające temperaturę we wnętrzu zwiększy swoje obroty, a jego intensywna praca znajdzie odbicie w wyższym rachunku za energię elektryczną.

Tekst powstał we współpracy z firmą KRW Serwis

comments icon1 komentarz
1 komentarze
48 wyświetleń
bookmark icon

1 thoughts on “Wentylacja w domu parterowym dla dobrej kondycji ludzi i budynku

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *