Kim jest dekorator wnętrz?
Kiedy powiedziałem rodzicom, że zamierzam zostać dekoratorem wnętrz i architektem przestrzeni domowej, zapytali co tak właściwie będę robił. Mimo, że zawód dekoratora wnętrz jest coraz bardziej popularny, to w Polsce wciąż mało kto potrafi powiedzieć czym się taki ktoś zajmuje.
Architekci i dekoratorzy
Inżynier architekt projektuje budynki użyteczności publicznej, jak i domy. Tworzy rysunki techniczne, z których inżynierowie budownictwa tworzą konkretną budowlę. Architekci zobowiązani są do ukończenia studiów inżynierskich, podczas których uczą się fizyki, matematyki i myślenia przestrzennego. Po studiach muszą przejść egzamin zawodowy i zdobyć niezbędne państwowe uprawnienia do wykonywania zawodu. Żeby dostać się na architekturę trzeba zdać egzamin z rysunku – ponoć to on jest decydującym czynnikiem. Z architektami wnętrz jest nieco inaczej. To ludzie po ASP – którzy ukończyli artystyczne uczelnie, potrafią malować, rzeźbić, zaplatać różnego rodzaju materiały. Dekoratorzy wnętrz kończą szkoły i kursy, a i czasem studia, np. na znanej School of Form. Podczas nauki dekorator wnętrz poznaje nie tylko materiały stosowane w aranżacji wnętrz, ale i ich techniczne właściwości. Podczas kursu dekoratorstwa wnętrz przyszli rzemieślnicy uczą się projektowania wnętrz mieszkalnych i ergonomii wykorzystania przestrzeni, tricków dekoratorskich, poznają techniki produkcji różnego rodzaju elementów, jak i programy stworzone do projektowania przestrzeni. Nauka przyszłych dekoratorów wnętrz zawiera także elementy psychologii biznesu, jak podstaw psychologii indywidualnej. Oprócz tego poznajemy historię sztuki i architektury XX wieku.
Zawód dekoratora wnętrz
W zawodzie dekoratora nie jest wymagane wyższe wykształcenie. Kluczowa jest wiedza o architekturze, wyczucie stylu i kreatywność. Dekorator musi być dobrze przygotowany do pracy pod względem psychologicznym. To trudny zawód, w którym nie można robić tego, co w duszy i w głowie zagra. Osoba taka zajmuje się doradztwem jak odpowiednio zagospodarować przestrzeń, jak dobrze wykorzystać potencjał mieszkania czy domu. Dekoratorzy nie przebudowują mieszkań, a wypełniają je treścią. Dekorator wnętrz nie ma prawa forsować swojej wizji za wszelką cenę, nawet gdy pozostawiono mu wolną rękę. Zawsze na początku zadania poznaje osobę, która go zatrudniła, tak aby nie rozczarować jej efektami swojej pracy. Idealnymi osobami pełniącymi zawód dekoratora wnętrz są osoby empatyczne, otwarte, ciekawe innych ludzi. To osoby wrażliwe i wyczulone na piękno rzeczywistości. Tylko dzięki takim cechom osobowości dekorator wnętrz sprawdzi się w swojej roli.
7 thoughts on “Zawód – dekorator wnętrz”