fbpx
Budowa i remont

Efektywne metody oczyszczania i uzdatniania wody – domowe i przemysłowe

• Zakładki: 40


Woda jest konieczna do naszego prawidłowego funkcjonowania. Z roku na rok światowe zasoby wody zdatnej do spożycia drastycznie kurczą się. Panująca w wielu krajach susza jest przyczyną nasilającej się migracji klimatycznej, która może być przyczyną konfliktów i wahań w gospodarce. Dlatego też warto wdrożyć na każdym kroku strategię optymalnego zużycia wody, a także jej recyklingu. W tym celu opracowywane są różne techniki i metody oczyszczania wody – zarówno tej pitnej, jak i tej używanej w przemyśle.

Na wstępie warto zaznaczyć różnice pomiędzy oczyszczaniem a uzdatnianiem wody. Oczyszczanie zakłada doprowadzenie wody do takiego stanu, żeby można było zwrócić ją do środowiska, bez straty czy zagrożenia dla środowiska naturalnego. W przypadku uzdatniania są to techniki mające przywrócić wodzie stan, który pozwoli na jej spożycie lub bezpieczne użytkowanie. Kluczowe w procesie uzdatniania jest wykluczenie bakterii i wirusów chorobotwórczych. Często na tym etapie nadawane są także wodzie walory smakowe.

Sposoby oczyszczania i uzdatniania wody

Istnieją różne rodzaje zanieczyszczeń w środowisku wodnym. W przypadku obecności w wodzie substancji nierozpuszczalnych o różnej wielkości mówimy o zanieczyszczeniu mechanicznym. Wyróżniamy także zanieczyszczenie bakteriologiczne, gdy wodę zanieczyszczają wirusy bakterie zagrażające zdrowiu. Istnieje też zanieczyszczenie chemiczne, ilość danej substancji przekracza dopuszczoną normę. W zależności od zanieczyszczenia wody należy dobrać odpowiednią metodę uzdatniania lub oczyszczania. Techniki uzdatniania można podzielić na mechaniczne i fizykochemiczne. Do technik mechanicznych zalicza się cedzenie oraz sedymentację. Do chemicznego uzdatniania wody używa się najczęściej specjalistycznych środków chemicznych. Najpopularniejszymi i jednocześnie bardzo skutecznymi w działaniu preparatami są koagulanty PAX i PIX. W procesie koagulacji preparaty zostają wpompowane do rurociągu w odpowiedniej dawce. Podczas koagulacji możliwe jest wyeliminowanie bakterii, metali ciężkich oraz innych substancji szkodliwych dla zdrowia. To doskonała metoda pozwalająca na dokładne uzdatnianie wody i usunięcie z niej nieczystości. Metoda ta jest coraz bardziej doceniana i nieustannie doskonalona, co pozwoli uzyskać jeszcze lepsze efekty.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Antidotum.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
123 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *