fbpx
Budowa i remont

Rodzaje pokryć dachowych – zalety i wady

• Zakładki: 17


Wybór pokrycia dachowego zależy od wielu czynników. Wybrany materiał musi współpracować z konstrukcją budynku i jego funkcją, aby dach służył nam przez długie lata. Ważną kwestią jest również możliwość usuwania opadu atmosferycznego, szczególnie gdy mamy do czynienia z dachem płaskim. Nie bez znaczenia są oczywiście kwestie estetyczne.  Na rynku istnieje wiele rodzajów pokryć dachowych, a każdy z nich ma zarówno zalety, jak i wady.  W niniejszym artykule przyjrzymy się blachodachówce, gontom drewnianym, a także cieszącej się niesłabnącą popularnością papie.

Blachodachówka – zalety i wady

Blachodachówka jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do pokrycia dachów.  Sprzedawana jest w arkuszach, które są przygotowywane na wymiar dachu, co ogranicza straty powstające przy docinaniu materiału oraz modułach, które znakomicie sprawdzają się na dachach o niestandardowym kształcie. Blachodachówka jest tańsza i lżejsza od dachówki ceramicznej, którą wizualnie bardzo przypomina. Jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne, łatwa montażu i konserwacji, a ponadto oferuje szeroki wybór kolorów i wzorów. Blachodachówka może być stosowana na dachach o różnych kształtach. Przy wymianie pokrycia, konstrukcja dachu nie wymaga wzmocnienia, co znacząco zmniejsza koszty remontu.  

Mimo wielu zalet blachodachówka ma również swoje wady. Przede wszystkim jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne, a jej naprawa może być czasochłonna i kosztowna. Ponadto blacha może ulegać korozji, jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi. Blachodachówka nie tłumi tak dobrze hałasu, jak dachówka ceramiczna.  Intensywne opady deszczu czy też porywisty wiatr mogą być słyszalne w pomieszczaniach na poddaszu, co wiąże się z pewną niedogodnością dla mieszkańców domu. Na szczęście problem można ograniczyć poprzez ocieplenie dachu wełną mineralną.  Dachy pokryte blachodachówką co kilka lat mogą (ale nie muszą) wymagać renowacji. Aby pokrycia dachowe Elbląg odzyskały swój dawny blask, warto skorzystać z usług firmy Pol-Pur.

Gonty z naturalnego drewna – zalety i wady

Drewno oferuje wyjątkową estetykę, którą można łatwo dopasować do stylu architektonicznego domu i znakomitą trwałość. Jest naturalnym materiałem izolacyjnym, co oznacza, że może pomóc w utrzymaniu optymalnej temperatury wewnątrz budynku. Gonty z naturalnego drewna mają formę deszczułek o kształcie prostokątnym o długości od 30 do 45 cm i szerokości od 6 do 10 cm. Najcieńsze gonty mają grubość 0,4 cm, a najgrubsze tylko lub aż centymetr. Elementy mogą być cięte lub łupane. Główną zaletą tego rodzaju pokrycia jest lekkość – metr kwadratowy waży od 15 do 30 kg w zależności od wersji gontu. Gonty drewniane sprawdzają się na dachach o skomplikowanym kształcie, o ile ich kąt nachylenia jest większy niż 14-18°.

Po stronie wad wpisujemy pracochłonny montaż. Ułożenie pokrycia drewnianego na średniej wielkości dachu może zająć nawet 2 tygodnie. Drewno wymaga wykonywania regularnych czynności pielęgnacyjno-konserwacyjnych, aby zachować swoje właściwości i estetykę. Gonty drewniane powinny być zabezpieczone przed działaniem ognia, co generuje dodatkowe koszty.

Dachy z papy – zalety i wady

Dobrej jakości papa może służyć właścicielom domów nawet przez kilkadziesiąt lat. Materiał jest trwały, odporny na warunki atmosferyczne, a jego montaż nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Na popularność papy wpływa również jej cena. Jako że papa jest materiałem lekkim, może być stosowana na dachach, które nie mają masywnej więźby dachowej. Na rynku są dostępne kolorowe papy termozgrzewalne o jakości zbliżonej do gontów bitumicznych. 

Standardowa papa, niemająca dodatkowych właściwości, jest materiałem nieprzepuszczalnym, co w praktyce oznacza ograniczanie wentylacji dachu i problemy z odprowadzaniem wilgoci powstającej zarówno pod pokryciem, jak i dachem. Papa z czasem traci pierwotne walory estetyczne, zmieniając kolor. Problemem może być również szukanie ewentualnych uszkodzeń, miejsc przecieku. Ze względu na strukturę papy są one mało widoczne. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą POL-PUR.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
22 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *