fbpx
Budowa i remont

Czym jest termomodernizacja?

• Zakładki: 24


W ostatnich latach termomodernizacja to bardzo popularny termin. Jednak co on tak właściwie oznacza? Czym jest termomodernizacja i z czego się składa? Jaki jest cel prac termomodernizacyjnych?

Termomodernizacja — definicja

Warto zacząć od najbardziej ogólnego wyjaśnienia, co to jest termomodernizacja. Później przejdziemy do omówienia poszczególnych składowych prac termomodernizacyjnych. Otóż termomodernizacja to ograniczenie utraty ciepła z jednoczesnym zmniejszeniem zapotrzebowania na energię. Innymi słowy, polega to na ograniczeniu uciekania powietrza z obiektu. Chodzi o to, aby spowolnić ochładzanie się wnętrza zimą. Konsekwencją tego jest zwykle również ograniczenie nagrzewania pomieszczeń latem.

Ponadto termomodernizacja to również ograniczenie zapotrzebowania na energię, co niejako wynika bezpośrednio ze zmniejszenia utraty ciepła. Jednak to nie jedyne działanie, jakie można podjąć w zakresie ograniczenia zapotrzebowania na energię. O tym w dalszej części tekstu.

Dowiedz się więcej na https://styro24.pl/

Z czego składają się termomodernizacja?

Wiemy już, czym jest termomodernizacja. Jednak na czym polega ona w praktyce? Otóż składa się ona z szeregu różnych działań. Absolutną podstawę stanowi izolacja budynku. Polega ona na wykorzystaniu materiału izolacyjnego, najczęściej styropianu, do wyłożenia na elewacji, a często również innych elementach budynku. Jako materiał izolujący temperaturę, styropian gwarantuje ucieczkę mniejszej ilości ciepła z pomieszczenia. Czasami może to być oszczędność energii rzędu nawet 15%.

Za sprawą zastosowania styropianu lub innego materiału izolacyjnego, na przykład wełny mineralnej, z pomieszczenia ucieka mniej ciepła, co oznacza możliwość ogrzewania wnętrza z mniejszą intensywnością. Innymi słowy, dochodzi do zmniejszenia zapotrzebowania na energię, co jest cechą definicyjną termomodernizacji. Warto jednak podkreślić, że montaż izolacji to nie jedyne działanie mające na celu zmniejszenie utraty ciepła. Ważne jest również wykonanie uszczelnień. Przede wszystkim należy uszczelnić drzwi i okna, tak aby ciepło nie wydostawało się szczelinami.

Wymiana źródeł ciepła

Termomodernizacja to między innymi zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego. Niewątpliwie zatem mniej intensywne ogrzewanie wpisuje się w działania termomodernizacyjne. Podobnie jak wymiana źródeł ciepła na bardziej efektywne. Chodzi o to, aby źródło ciepła mniejszym kosztem produkowało większą ilość energii.

W tym celu wymienia się stare kotły grzewcze na przykład na nowe kotły, przeznaczone do spalania ekogroszku. To wydajny materiał, którego spalanie niesie za sobą mniejszą szkodę dla środowiska. Częstym działaniem w ramach termomodernizacji jest też zamiana źródła energii wykorzystującego materiały kopalne na fotowoltaikę czy inne instalacje zapewniające w pełni zieloną energię.

Niewątpliwie termomodernizację warto przeprowadzić ze względów finansowych, a także dla własnego komfortu. Jednak to nie wszystko, ponieważ termomodernizacja to również nieoceniona korzyść dla środowiska.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
14 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *