fbpx
Ogród i balkon

Jak udekorować okno balkonowe?

• Zakładki: 45


Balkon czy taras to bezcenna przestrzeń zarówno w mieszkaniu, jak i w domu. Możesz wykorzystać ją na wiele sposobów: od tych rozrywkowych po bardziej praktyczne. To dodatkowe miejsce do relaksu, przestrzeń do przechowywania, ogródek na kwiaty i zioła: tylko od Ciebie zależy, jak ją zagospodarujesz. Okna balkonowe warto również udekorować. W artykule podpowiemy, jak to zrobić.

Okna balkonowe: spójne z wystrojem

Kluczowe w dekorowaniu wnętrza jest uzyskanie jednolitego, spójnego wyglądu. Nie inaczej jest w przypadku okien. Zarówno okna balkonowe, jak i te bez drzwi balkonowych wymagają oprawy, która nie będzie gryzła się z pozostałymi elementami wystroju. Nie bez znaczenia jest oczywiście także kolor i wzór ramy okiennej.

To, jakie dekoracje wybierzesz, determinuje styl, który dominuje lub będzie dominował w Twoim mieszkaniu. Inaczej udekorujesz okna balkonowe w salonie w stylu skandynawskim, a inaczej te w pokoju dziecięcym czy sypialni. Dotyczy to zarówno firanek, zasłon, jak i rolet czy żaluzji.

Jakie firanki wybrać na okna balkonowe?        

Okna balkonowe wymagają nieco więcej zachodu. Bo chociaż zasłony i firanki dobrze wyglądają w każdym oknie, to okna wychodzące na balkon czy taras są nieco bardziej wymagające. Przede wszystkim częściej się je otwiera i mają większą powierzchnię. Zdarza się również, że przez okna balkonowe wynosimy różne rzeczy, na przykład suszarkę na pranie czy meble ogrodowe: lepiej więc nie wybierać tutaj eleganckich, dekoracyjnych firanek. Mogą się łatwo zniszczyć i szybko przestać pełnić funkcję estetyczną.

Znacznie lepszym wyborem są rolety czy żaluzje. Zapewniają odpowiednią dawkę prywatności w mieszkaniu, ale pełnią też funkcję dekoracyjną. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład rolety rzymskie: bardzo efektowne, przywodzą na myśl wspomnienie wakacji. Ich charakterystyczne, nakładające się na siebie zakładki nie tylko zacieniają wnętrze, ale też dekorują okna balkonowe, nie ograniczając dostępu do wyjścia na taras.

Jakie jeszcze rolety warto wybrać na okna balkonowe?

Rolety rzymskie to nie jedyna możliwość. Okna balkonowe mogą być udekorowane roletami na wiele sposobów: zarówno na zewnątrz, jak i od środka. Na zewnątrz dobrym wyborem będą rolety zewnętrzne, które skutecznie ochronią przed włamaniem, a także markizy, który zapewnią na tarasie czy balkonie przyjemne zacienienie.

W oknach balkonowych również możesz zastosować rolety od wewnątrz. Te rzymskie to tylko jeden z wielu przykładów. W naturalnym wnętrzu pełnym zieleni i surowych materiałów doskonale będą wyglądać drewniane żaluzje, a w nowoczesnej przestrzeni ciekawym wariantem będą panelowe przesłony, które dotarły do nas prosto z Japonii.

Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by wybrać klasyczne żaluzje: bardzo popularne są ostatnio plisy, złożone w harmonijkę rolety montowane do ramy okiennej, które można łatwo i szybko regulować. Często wybierane na okna balkonowe są także rolety dzień noc, równie łatwe w obsłudze i jednocześnie delikatnie tłumiące światło. Możliwości jest więc bardzo wiele: warto dopasować je do swoich potrzeb.

Rolety na okna balkonowe to nie wszystko

Żaluzje, firanki czy zasłony to nie jedyna dekoracja okienna. Pamiętaj także o umieszczeniu czegoś na parapecie. Najlepiej będą się prezentować kwiaty. Mniejsze, większe, bardziej i mniej wymagające, na parapecie będą się czuły doskonale, oczywiście pod warunkiem, że lubią duże nasłonecznienie. Okna balkonowe wychodzą na południe? Wybierz rośliny kochające światło. Okna pokazują wschód? Możesz postawić na kwiaty, które w słońcu czują się mniej pewnie.

Dobrym sposobem na okna balkonowe są również świece czy światełka LED. Delikatne światło, które dają, zapewnia romantyczny, przytulny nastrój i pięknie wygląda zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz. Pamiętaj jednak o ostrożności: ze świecami trzeba uważać.

Jak widzisz, jest wiele sposobów na dekoracje okien balkonowych. Do Ciebie należy decyzja, który z nich wybierzesz!

Foto: Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
116 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *