fbpx
Oczyszczanie powietrza - klimatyzacja

Rekuperacja, co to właściwie jest?

• Zakładki: 45


Mieszkanie - rekuperacja

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu to podstawa. Nie tylko ze względu na dostęp świeżego powietrza, które zapewni komfort mieszkańcom. Powietrze ważne jest nie tylko dla ludzi, ale także dla domu.

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Wbrew pozorom wentylacja w każdym budynku mieszkalnym jest podstawowym elementem, na który zwraca się wiele uwagi podczas budowy. Specjaliści podkreślają, jak ogromną rolę odgrywa. Warto, aby również mieszkańcy mieli świadomość, czym grozi jej zatkanie.

Zadaniem układu wentylacji w domu czy mieszkaniu jest umożliwienie wymiany powietrza do wnętrza. Jest to istotne m.in. ze względu na wykorzystywane w domu piece, czy kotły służące do ogrzewania, ale także dla tak powszechnego urządzenia, jakim jest kuchenka gazowa. Bez wentylacji urządzenia te mogą nie działać prawidłowo, a brak możliwości odprowadzenia gazów może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia sytuacji, jak np. zatrucie tlenkiem węgla. System wentylacji, poza tym, że umożliwia dopływ powietrza do wnętrza domu, odpowiada także za odprowadzanie nagromadzonych nieczystości (głównie dwutlenku węgla czy zapachów), w tym również nadmiaru wilgoci. Cyrkulacja powietrza jest podstawą do walki z wilgocią i pojawiającym się na ścianach grzybem.

Brak możliwości odprowadzenia gazów może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia sytuacji, jak np. zatrucie tlenkiem węgla

Obecnie najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje wentylacji: grawitacyjna i mechaniczna. W wentylacji grawitacyjnej system wymiany powietrza oparty został na przygotowanym specjalnym układzie kanałów w kominie (zapewniają wyciąg powietrza na zewnątrz) oraz nawiewnikach zamontowanych w oknach (odpowiadają za doprowadzenie czystego powietrza do wnętrza). System ten funkcjonuje dzięki wykorzystaniu naturalnych właściwości powietrza. Dokładniej chodzi o różnicę gęstości czystego i zanieczyszczonego i ogrzanego powietrza. W przypadku rekuperacji wykorzystywana jest nowoczesna technologia, odpowiadająca za wymuszanie ruchu powietrza w mieszkaniu. Niezbędnym elementem w systemie wentylacji mechanicznej jest rekuperator, czyli urządzenie stanowiące serce całego układu. Jego zadaniem jest wyciąganie powietrza zanieczyszczonego i dostarczanie świeżego. W rekuperatorze znajdują się osobne kanaliki, które zabezpieczają obie masy przed zmieszaniem, uniemożliwiając tym samym powrót zanieczyszczeń do wnętrza budynku. Jednak w wymienniku ciepła dochodzi do bardzo ciekawego zjawiska. Jest to element, przez który przechodzi zarówno ciepłe, jak i zimne powietrze. We wnętrzu wymiennika ogrzane powietrze, które ma zostać usunięte na zewnątrz pozostawia ciepło, wykorzystywane następnie do ogrzania świeżego, lecz zimnego powietrza. Ogrzewanie powietrza wskazywane jest jako jedna z podstawowych zalet rekuperacji. Ponadto rekuperator pozwala na oczyszczanie doprowadzanego do wnętrza powietrza z alergenów i zanieczyszczeń, dzięki zamontowanym w urządzeniu filtrom.

Rekuperacja znaczy oszczędność

System wentylacji mechanicznej jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnych budynkach, w których właściciel przywiązuje wiele uwagi do oszczędności. Mimo iż jest to rozwiązanie droższe niż przygotowanie wentylacji grawitacyjnej, to w dłuższej perspektywie czasu okazuje się doskonałym sposobem na oszczędzanie. Ogrzewanie powietrza doprowadzanego do domu pozwala znacznie ograniczyć późniejsze wydatki związane z ogrzewaniem.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
118 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *