fbpx
Rekuperacja

Jakie filtry do rekuperatora wybrać?

• Zakładki: 39


Myśląc o naszych domach mamy na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo domowników. Z tego powodu dbamy też o odpowiednie zabezpieczenie domostw przed intruzami – alarmy, systemy monitoringu itd. Tymczasem nie wszystko, co zagraża nam i naszym rodzinom jest widoczne gołym okiem. Niestety to co często nazywamy „świeżym powietrzem” jest nim w rzeczywistości… Powietrze, którym oddychamy zawiera wiele pyłów zawieszonych, a także tlenki węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Najgorszą sytuację mamy zimą, gdy trwa sezon grzewczy – wówczas w powietrzu unosi się gęsty smog. W dużych miastach, podczas upalnych dni spotykamy się z tzw. smogiem typu Los Angeles. Do tego wiosną i latem w powietrzu unoszą się liczne alergeny, które mogą powodować u uczulonych osób astmę alergiczną. Czy zatem jedynym rozwiązaniem jest zamkniecie się w czterech ścianach? Też nie do końca. Powietrze w naszych domach musi być regularnie wymieniane – to zapewni dobre samopoczucie mieszkańcom i dobrą kondycję konstrukcji budynku. Jak jednak to zrobić, by nie wpuścić do domu szkodliwych substancji? Jest na to kilka sposobów.

Rekuperacja z filtrami powietrza

Jednym z wydajniejszych i efektywniejszych rodzajów wentylacji, jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z możliwością odzyskania ciepła. Dzięki odpowiednio rozplanowanym systemom kanałów wentylacyjnych, oraz czerpni i wyrzutni powietrze jest wymieniane w całym budynku przez całą dobę. Dlaczego rekuperacja jest lepsza od klasycznego wietrzenia i wentylacji grawitacyjnej? Pobierane z zewnątrz powietrze zanim trafi do wnętrza przepuszczane jest przez system filtracyjny, który oczyszcza je z zanieczyszczeń.

Filtry do rekuperacji – rodzaje

Za czystość powietrza odpowiedzialne są filtry. Należy je regularnie czyścić i wymieniać. Ważna jest też klasa filtracji, oto najczęściej używane:

  • filtry kieszeniowe G4 – filtr wstępny
  • filtr F5 – dobre uzupełnienie filtru wstępnego
  • filtr F7 – doskonale filtruje pył PM10 i inne zanieczyszczenia
  • filtry specjalistyczne z wkładem z węgla aktywnego

Wybór filtra warto dopasować do swoich wymagań, a także otoczenia w jakim znajduje się budynek. Dbając o świeże powietrze w domu trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów. Zabrudzone filtry nie tylko nie będą spełniać swojej funkcji, ale mogą także uszkodzić elementy rekuperatora. Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
66 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *