Chcesz wprowadzić do swojego salonu odrobinę barokowego, eklektycznego smaku? Stworzysz ten efekt, gdy wykorzystasz sztukaterię w salonie. To nic innego jak ozdobne elementy tworzone z różnych typów materiałów, które podkreślają wybrane strefy pomieszczenia. Poznaj inspiracje na najlepsze wykorzystanie sztukaterii w Twoim salonie!
Klasyczna sztukateria do salonu w formie listew przypodłogowych i przysufitowych
Dzisiaj niemal w każdym salonie znajdzie się miejsce na listwy przypodłogowe i przysufitowe. To elementy spełniające co najmniej dwie funkcje – dekoracyjną oraz maskującą. Sztukateria w salonie w formie listew przypodłogowych (np. od Creativa https://tapetujemy.pl/listwy-i-sztukateria/listwy-creativa/listwy-podlogowe) pomaga efektownie połączyć powierzchnię poziomą z pionową. Tak zaprojektowane przejście można stworzyć przy pomocy listew pionowych MDF, które są przyklejane i dodatkowo mocowane na klamry. Zastosowanie nowoczesnej sztukaterii przy podłodze pomaga też zamaskować zakończenie posadzki w formie paneli czy desek, co sprzyja spójności i podniesieniu estetyki.
Inną formą sztukaterii do salonu są listwy przysufitowe. Stosuje się je z kilku powodów, a jeden z najważniejszych to estetyczne przejście między ścianą a sufitem. To niemal obowiązkowe wyposażenie, gdy łączenie między powierzchniami wykonane jest pod kątem prostym i pokryte są różnymi barwami. W ten sposób można też skutecznie zamknąć całą kompozycję salonu, wprowadzając do niego nieco charakterystycznego stylu.
Sztukateria w salonie w formie rozety i listew sufitowych
Pozostajemy w strefie sufitowej, jednak zmieniamy całkowicie zastosowanie sztukaterii. W przypadku rozety ma ona jedno najważniejsze zastosowanie – dopełnienie kompozycji na monotonnej powierzchni. W bardziej przestronnych pomieszczeniach, sufit może ozdobić rozeta umieszczona w centralnym punkcie wraz z elementem oświetlenia, które doskonale podkreślą styl wnętrza.
Dla zmniejszenia monotonii można też stworzyć dodatkowe ozdoby w formie listew sufitowych. Takie dekoracje świetnie współgrają z sufitem podwieszanym i dodatkowym oświetleniem LED. Mogą jednocześnie zamknąć kompozycję estetycznymi wzorami oraz zapewnić przestrzeń na dodatkowe elementy np. taśmy oświetleniowe.
Ramy ścienne stworzone ze sztukaterii w salonie
Niezwykle modnym i estetycznym sposobem na dodanie przestrzeni elegancji jest zastosowanie listew ściennych. Najczęściej tworzy się z nich ramy stanowiące zamknięty obszar dla głównych elementów dekoracyjnych. Same w sobie również stanowią ciekawe wykończenie, które wyróżnia strefę czy ważny punkt salonu. Wielu inwestorów tworzy w ten sposób wyjątkową powierzchnię na zdjęcia rodzinne czy dzieła sztuki. Świetnym pomysłem jest też obramowanie kominka w strefie wypoczynkowej lub ścianki za jadalnią dla podkreślenia odmiennego charakteru tej części salonu.
Sztukateria w salonie połączona z tapeta ścienną
Jednym z najciekawszych pomysłów na sztukaterię w salonie jest skomponowanie listew ściennych z tapetą. Taka forma zabawy dekoracją sprzyja oddzielaniu stref w salonie. Możesz w ten sposób zaznaczyć powierzchnię wypoczynkową od reszty salonu. Jak to zrobić? Wystarczy, że dobierzesz kontrastującą z listwami tapetę i nakleisz ją na ścianę. Doskonałym pomysłem jest obramowanie jej właśnie przy pomocy sztukaterii. Pamiętaj, by wielkość listew była proporcjonalna do stylu tapety, tak by nie przytłaczała jej czy nie ginęła w jej głębi.
Półki ścienne w salonie ze sztukaterii
Zastosowanie dekoracyjnej sztukaterii do salonu może wykraczać poza estetyczny aspekt. Obecnie masz do dyspozycji również półki stworzone z wytrzymałych produktów MDF czy drewnianych, które możesz zamontować na ścianach. Takie półki oczywiście nie będą zapewniały ogromnej nośności, więc trudno będzie trzymać na nich dziesiątki książek. Jednak są idealne dla urozmaicenia kompozycji i stworzenia na nich kolekcji zdjęć czy pamiątek z podróży. Unikniesz w ten sposób trudnego montażu półek klasycznych, a dodatkowo świetnie urozmaicisz przestrzeń.
Teraz pozostaje jedynie wybór właściwej sztukaterii do salonu. Zainspiruj się dostępnymi wariantami i zacznij zmieniać swój salon według własnych upodobań już teraz!